Pagaidām oficiāli nav zināms, cik iedzīvotāju skars gaidāmās izmaiņas veselības aprūpes sistēmā

14 komentāri
Pagaidām oficiāli nav zināms, cik iedzīvotāju skars gaidāmās izmaiņas veselības aprūpes sistēmā
Foto: Kaspars Krafts/f64

Jau pēc dažām dienām – 1. septembrī – stājas spēkā jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums, kas paredz, ka visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt tās personas, kas veic pilnas sociālās iemaksas vai ietilpst kādā no valsts apdrošinātajām grupām, kā arī brīvprātīgo iemaksu veicēji.

Pārējie iedzīvotāji, – kuri neveic ne sociālās iemaksas, ne brīvprātīgos maksājumus un neietilpst kādā no sociāli mazāk aizsargātām grupām, kuras apdrošina valsts, nāksies iztikt vai nu ar veselības aprūpes minimumu, vai būs jāmaksā veselības apdrošināšanas iemaksas.

Pagaidām oficiāli nav zināms, cik iedzīvotāju skars jaunās izmaiņas, bet sākotnējās aplēses liecina, ka tie varētu būt 30 000 darba ņēmēju.

Inga Milaševiča
Nacionālais veselības dienests

No pirmā septembra iedzīvotājs var samaksāt brīvprātīgi 51,60 eiro, tas ir 1% no mēnešalgas gada apmērā. Par 2019. gadu 154 eiro – tas ir, 3% minimālās mēnešalgas. Ir iespēja no 1. septembra samaksāt 51,60 eiro. Lai saņemtu 2019. gada sākumā, tad cilvēkam ir jāsamaksā arī 154 eiro.

Nacionālais Veselības dienests un Veselības ministrija aicina iedzīvotājus, kuri neveic sociālās iemaksas un neiekļaujas nevienā no valsts aizsargātajām grupām, brīvprātīgās iemaksas veselības aprūpes saņemšanai veikt par diviem gadiem uzreiz. Jo, piemēram, lai saņemtu pakalpojumu pilno grozu, turpmāk iemaksām būs jābūt veiktām par diviem iepriekšējiem gadiem, proti, ja cilvēks vēlēsies saņemt visus valsts veselības aprūpes pakalpojumus 2020. gadā, iemaksas būs jāveic arī par 2019. un 2018. gadu un kopējā summa tad veidos nepilnus 500 eiro.

14 komentāri