Pacientu asaras un ārstu strīdi – mediķu protesta atskaņas Jelgavas slimnīcā

34 komentāri
Pacientu asaras un ārstu strīdi – mediķu protesta atskaņas Jelgavas slimnīcā
GAĻINA KUDRJAVCEVA, LETA

Ar pacientu asarām un strīdiem pašu mediķu vidū streiks noritēja Jelgavas pilsētas slimnīcā.

Arī Jelgavas slimnīca atbalsta iniciatīvu streikot. Kolēģi – apmēram pussimts – ceturtdienas rītā devās uz Rīgu piketēt. Pārējie, kam jāstrādā, ir uz vietas, jo jāsniedz gan neatliekamā palīdzība, gan jāturpina ārstēt nodaļās esošie pacienti.

Neatkarīgi no ātrās palīdzības daudzajām brigādēm, kas viena pēc otras uzņemšanā nogādā sirdzējus, pašā slimnīcā īpatnējs klusums. Centrālajā foajē vien retais caurstaigā telpu. Galvenokārt tie, kas dodas apciemot slimniekus nodaļās.

“Darba dienās viss pilns, pilns,” stāsta garderobiste Dzintra. Arī ierastās rindas pie kasēm nav. Novērojama vien neliela pacientu plūsma. Pārsvarā visi nāk veikt rentgenu. “Tikko viens paciets gāja uz rentgenu, bet viņam bija nosūtījums arī pie traumatologa, tad es viņam paskaidroju, ka šodien traumatologs nepieņem, arī streiko,” norāda reģistratore Daina Zieda.

Darba duna pilnībā apstājusies arī Ambulatorajā nodaļā. Te ir tukšs kā izslaucīts. Strādā tikai zobārsts, ja nu kāds akūts gadījums.

“Ja pacients atnāk ar pārsistu lūpu, esmu ķirurgs, protams, es sniegšu šajā gadījumā, bet tā ārstēšana nenotiek,” saka zobārste, sejas un žokļu ķirurģe Ilze Brauere.

Slimnīcā nenotiek plānveida operācijas. Pārceltas arī ambulatorās vizītes. “Mums bija kardiologi, endoskopijas izmeklējumi, traumatologs, ķirurgs,” teic pacientu reģistratore Dace Zondaka.

Tiesa, zinot, cik garas rindas ir pie speciālistiem, kurnētāju starp pacientiem netrūcis, kuriem vizīte pārcelta. Arī pašiem ārstiem darba mazāk nebūs. Ceturtdienas atelpas mirklis būs jāatstrādā dubultā. Citā dienā jāpieņem pacienti ārpus darba laika.

“Man kā mediķim amats galīgi neiet kopā ar kāda veida streikošanu, bet, ja valdība mūs nedzird, tad acīmredzot ir jārīkojas tā, lai mūs sadzird,” norāda virsārste Solveiga Ābola.

Strīdus situācija gan izveidojās slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļā. Saprotot, ka nodaļas pacientes bez palīdzības nevar tikt atstātas, personāls nevarēja izšķirties, kādu artavu viņi šajā streikā varētu dot. Un no rīta tika nolemts, ka šajā dienā neviena paciente no nodaļas netiks izrakstīta. Par šādu streika izpausmes formu nebija sajūsmā jaunās māmiņas, kas tūdaļ izplūda asarās.

“Mēs nevaram nesekot līdzi nodaļā esošo slimnieku stāvoklim un nevaram viņus neaprūpēt, bet tas, kā es varu personīgi savu attieksmi un izpausmi izpaust, ir šī neizrakstīšana, kas sagādā sava veida neērtības pacientiem,” skaidro neonatoloģe Ilze Punka.

“Nodaļas cilvēkiem arī atšķiras tas viedoklis. Nav tā, ka mēs strīdamies, bet ir tādi, kas gribētu izrakstīt, kuri ar mieru neizrakstīt. (LNT: Cik būtu tie mājās gājēji šodien?) Četras mammas ar saviem bērniņiem.”

Jaunās māmiņas ziņu ar asarām acīs uzņēmušas. Kuram tad patīk gulēt slimnīcā īpaši, ja ir vesels un viss ir labi. Turklāt katra diena slimnīcā maksā.

“Es jau saprotu, ka viņi streiko algas dēļ, bet mēs esam tieši situācijas ķīlnieki, kā mēs varam mediķiem palīdzēt,” norāda jaunā māmiņa Arta Zalkovska.

Turklāt ģimenīte ir no Saldus, un vīrs jau bija ieradies no paša rīta. “Atbraucu pakaļ un mājās nelaiž,” konstatē jaunais tētis Kristaps Zalkovskis. Dienas gaitā gan personāls par pacientēm apžēlojās.

“Tas lēmums bija pieņemts, bet tai pat laikā, kad mēs ar pacientiem aprunājāmies, aizgājām vizītē, redzējām asaras acīs, jo neviens lieku dienu negrib palikt slimnīcā, beigu beigās, tomēr izrakstījām,” pauž Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītāja Oksana Slobodjana.

“Mēs ar asarām visu izcīnījām, ne tikai mēs, pārējie arī,” saka jaunā māmiņa Arta Zalkovska.

Vairāk par tematu – LNT Ziņu sižetā

34 komentāri