Komentāri

Veselības aprūpei nākamgad sola krietni lielāku finansējumu, taču vienā jomā – C hepatīta ārstēšanai – tas plānots uz pusi mazāks. Par šo negaidīto pavērsienu noraizējušās pacientu organizācijas, kuras norāda, – mērķis par būtisku C hepatīta samazināšanu Latvijā tādā gadījumā jāaizmirst.

Joprojām nav precīzu statistikas datu, cik cilvēku Latvijā sirgst ar aknu slimību – C hepatītu. Infektoloģijas centrā norāda, ka aptuveni 42 tūkstoši cilvēku. Kopš pagājušā gada sākuma valsts pilnībā apmaksā šīs slimības ārstēšanu. Slimnīcā norāda, – ārstēšana ar jaunākās paaudzes rezultātiem uzrāda pārsteidzoši labus rezultātus.

 

Ieva Tolmane
AUSTRUMU SLIMNĪCAS INFEKTOLOĢIJAS CENTRA AKNU SLIMĪBU NODAĻAS VADĪTĀJA

Kompensējamo sarakstā ir iekļauti interferona medikamenti, kas ir labi panesami. Ērti lietojami, tabletēs. Trīs mēneši ir tāds vidējais ārstniecības kurss. Un izārstējās virs 99%. Pagājušajā gadā mums bija finansējums piešķirts 200 pacientu ārstēšanai, šogad mums ir finansējums piešķirts 750 pacientu ārstēšanai, kas ir atkal solis uz priekšu.

 

 

Tomēr ieraksts Veselības ministrijas ziņojumā valdībai par veselības aprūpes sistēmas reformu C hepatīta pacientiem rada bažas, ka nākamgad slimības ārstēšanā būs jāsper vairāki soļi atpakaļ. Proti, 2018. gadā paredzamais finansējums C hepatīta ārstēšanai ir 2 reiz mazāks – 10 miljonu eiro vietā – aptuveni 5 miljoni eiro.

Kristaps Kaugurs
C HEPATĪTA PACIENTU APVIENĪBAS PĀRSTĀVIS

C hepatīta slimniekiem tas vistiešāk nozīmē to, ka krasi samazināsies vienā gadā ārstēto slimnieku skaits.

Veselības ministrijā norāda, ka jautājumā par finansējumu C hepatīta ārstēšanai vēl nekas nav izlemts. Bāzes finansējumā 5 miljoni jau esot. Ziņojumā valdībai akcentēts, ka nākamgad papildus nepieciešami 5,5 miljoni eiro. Naudu varētu ņemt, palielinot budžeta deficītu.

Ja valdība tomēr nepiešķirs nepieciešamo finansējumu, C hepatīta apvienības pārstāvji lūgs Saeimas deputātiem izdarīt korekcijas nākamā gada budžeta likumprojektā. Ja arī parlamenta deputāti nebūs atsaucīgi, pacienti neizslēdz protestu rīkošanu.

Lasi vēl