Pacienti sašutuši par nejēdzībām medikamentu pieejamībā ādas vēža ārstēšanai

2 komentāri

Nākamnedēļ Rīgā, Lielajā ģildē, notiks labdarības koncerts melanomas pacientu atbalstam. Ādas vēža ārstēšana arī ir kaut kas tāds, kam Latvijā noteikti būtu vajadzīgs gan lielāks finansējums, gan arī labāk strādājoša sistēma, kā efektīvākie medikamenti nokļūst līdz pacientiem.

Melanoma jeb ādas vēzis ir viena no agresīvākajām vēža formām. Latvijā ar to ik gadu saslimst aptuveni 200 cilvēku, bet mirst ap 80. Lai gan zāles, kas agresīvo slimību ārstē Latvijā kompensē, šobrīd radusies situācija, ka ne vienmēr valsts apmaksātie medikamenti vēža skartajiem spēj palīdzēt.

“Ir vairāki cilvēki, melanomas pacienti, kuriem valsts atbalsts uz doto brīdi ir pilnībā beidzies, viņi nesaņem nekādu atbalstu zāļu iegādei, jo melanoma kā ļoti mainīgs un sarežģīts audzējs, kas ļoti ātri metastazējas, ir kļuvusi rezistenta pret tām zālēm, ko valsts kompensē,” saka biedrības ”Soli priekšā melanomai” dibinātāja Olga Valciņa.

Nacionālais veselības dienestā skaidro, ka šobrīd budžets kompensējamajiem medikamentiem nespēj tikt līdz pieaugošajam vēža pacientu skaitam. Tas arī izskaidrojot, kādēļ Latvijā ir ierobežotas iespējas ieviest jaunus kompensējamos medikamentus. Tikmēr onkologi spiesti turpināt pacientiem paziņot, ka kompensējamās zāles tiem tomēr nespēs palīdzēt.

“Tā saskarsme ir ļoti absurda, nepieņemama man kā ārstam. Ja es zinu, kā ir jāārstē, un mans pienākums patiesībā ir ārstēt, ja man nav iespēju izvēlēties to, ar ko, es zinu, būtu vislabāk jāārstē pacients, patiesībā es pat nevaru paskaidrot to sajūtu, kāda ir ārstam,” norāda Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja Iveta Kudaba.

Šobrīd šādā situācijā ir nonākusi arī Sondra Zaļupe. Melanomu viņai atklāja pirms trim gadiem. Taču tagad slimība mainījusies, esošās zāles vairs ārstēt nespēj: “Ja budžetā atradās nauda tām zālēm iepriekšējām, ko es būtu varējusi lietot vēl trīs, četrus gadus, kāpēc es nevaru tikt pie tām otrām zālēm, kuras pat ir lētākas. Man var teikt, ka nav naudas, tas ir sarežģīti, problēma problēmas galā, bet tas joprojām ir neloģiski.”

Tādēļ tagad Sondra, līdzīgi kā citi ar melanomu saslimušie, spiesti paši meklēt veidus, kā slimību ārstēt. Tas ir dārgi – mēnesī izmaksā vairākus tūkstošus eiro. Pašu spēkiem līdzekļus atrast nevar, tādēļ Sondra lūdz cilvēku palīdzību, organizējot labdarības koncertu ”Es nākšu, lai Tu dzīvotu”.

“Protams, ka man ir neizsakāmi žēl, ka ir jālūdz palīdzība cilvēkiem, kas īstenībā ne pie kā nav vainīgi un kas godīgi maksā savus nodokļus, bet man šajā gadījumā nav variantu. Un tāpat nav variantu citiem melanomas pacientiem. Jā, tā kā mēs ar šo saziedoto naudu pirksim laiku, pirksim laiku tiem, kam to šobrīd visvairāk vajag,” viņa saka.

Visus koncerta laikā saziedotos līdzekļus izmantos, lai iegādātos medikamentus, ko Latvijā valsts neapmaksā. Koncerts Lielajā ģildē notiks 3. decembrī.
2 komentāri