Otrā pensiju līmeņa mantošanas veidi – precizēs uzkrājuma saņemšanas nosacījumus

Pievienot komentāru

Iespējams, iedzīvotāji varēs mantot aizgājēja līdzekļus, kas uzkrāti otrajā pensiju līmenī. Grozījumi attiecīgajā likumprojektā tiks virzīti skatīšanai Saeimas plenārsēdē.

Lēmumu, kas ar uzkrātajiem līdzekļiem notiek, būs jāpieņem cilvēkam pašam. Plānots, ka norma spēkā varētu stāties pēc diviem gadiem.

Otrais pensiju līmenis tika ieviests 2001. gadā, tajā obligāti iesaistot visus strādājošos, kas tobrīd bija jaunāki par 40 gadiem. Šobrīd otrajam pensiju līmenim tiek novirzīti 6% no strādājošo ienākumiem un kapitāla uzkrāšanai tiek investēti finanšu instrumentos. Tiesa, nereti iedzīvotāji to ienesīgumam līdzi neseko.

Toms Kreicbergs
IPAS “Indexo” izpilddirektors

Cilvēki bieži vien nezina par savu pensiju otro līmeni, tas ko viņi min – tā tāpat ir kaut kāda valsts nauda, viņu pat nevar mantot.

Taču nākotnē iespējams varēs. Pēc ”Indexo” iniciatīvas, portālā mana balss savākts nepieciešamais balsu skaits, lai to izskatītu Saeimā. Budžeta un finanšu komiteja iniciatīvu atbalsta, paredzot trīs iespējamos variantus.

Palicējs, piemēram, aizgājušā dzīvesbiedre šos līdzekļus varētu saņemt uzreiz, pieskaitīt palicēja 2. pensiju līmeņa kontam, vai arī izmantot apgādnieka pensijas aprēķināšanai.

Pensiju fondu pārvaldnieki un bankas ir ieinteresētas, lai nauda paliek apritē, tādēļ pirmajam variantam iesaka apgrūtinājumu.

Edgars Pastars
jurists, Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvis

Viens no veidiem, kā to varbūt mazāk stimulēt, ir paredzēt IIN pie izmaksas, kā tas ir mūsu kaimiņvalstīs.

Tas nozīmē, ka no katriem 100 eiro, 23 paliktu valstij.

Inguna Sudraba
Saeimas deputāte, NSL

Noteikti vairāk atbalstu to variantu, lai nauda paliktu sistēmā, strādā sociāliem mērķiem, bet paliek izvēle līdzekļus izņemt un tad darbojas antistimulators, ka ir nodoklis.

Pozitīvas virzības gadījumā norma varētu stāties spēkā 2020. gadā.