Ošlejs: Latvijas nākamajiem eiroparlamentāriešiem jādomā par eksportējošās rūpniecības veicināšanu

Pievienot komentāru

Uzņēmējs Jānis Ošlejs nereti izcēlies ar netradicionālu skatu uz Eiropas ekonomiku. Plašākai sabiedrībai uzņēmējs varētu būt zināms kā savulaik ļoti aktīvs politisko un ekonomisko procesu komentētājs – gan laikā, kad Latviju skāra krīze, gan – kad valsts gatavojās eiro ieviešanai.

Tomēr jau gadu gadiem viņa ikdiena saistīta ar betona tehnoloģiju uzņēmuma “Primekss” vadīšanu. Kompānija dibināta 1997. gadā, tā radījusi unikālu, starptautiski apbalvotu kompīzītbetona produktu, un “Primekss grupa” pērno gadu pabeigusi ar vairāk nekā 45 miljonu eiro apgrozījumu. Uzņēmums savas tehnoloģijas eksportē uz vairāk nekā 20 valstīm visā pasaulē.

“Primekss” sasniegumos sava artava bijusi arī Eiropas Savienības atbalstam. “ES institūcijas un programmas ir būtiski atbalstījušas mūsu uzņēmumu. Sākumā, kad mēs izstrādājām šo produktu, mums tika piešķirts grants, par kuru mēs algojām zinātniekus sistēmas “EUREKA” ietvaros, kas palīdzējusi mums formulēt, kā tieši šo betonu radīt. ES fondus mēs izmantojām arī, lai iegādātos speciālas iekārtas,” atklāj Ošlejs.

Kad Latvija lēma par pievienošanos eiro zonai, Ošlejs bija viens no redzamākajiem kritiķiem. Uzņēmējs gan uzsver, ka viņa skepse attiecas tikai uz vienoto valūtu, nevis ES kopumā. “Eiro kā valūta ir nepareizi uzbūvētā un vēl šobaltdien nav atrisinājusi nekādā veidā ekonomiskās problēmas, kas pastāv, jo īpaši Eiropas Dienvidu valstīs. Tādas valstis kā Itālija ar savu valūtu gandrīz noķēra attīstīto Rietumeiropas valstu līmeni, kopā ar eiro – būtiski atpalikušas.”

Līdzšinējo Latvijas eiroparlamentāriešu sniegumu, pārstāvot Latvijas intereses Briselē, Ošlejs vērtē kā vidēji labu. Kopumā valsts spējusi attīstīties pienācīgos tempos, tomēr priekšā ir lieli izaicinājumi. “Mēs kā valsts riskējam nonākt tā sauktajā vidēju ienākumu slazdā. Ir diezgan daudz valstu, kuras attīstītas aptuveni līdz tādām līmeni, kādam mēs, un tas iestagnē. Viņas nespēj pārrauties, nespēj nonākt nākamajā līmenī, kas būtu bagāto Rietumeiropas valstu līmenis,” turpina Ošlejs.

Uzņēmējs uzsver, ka Latvijai jāspēj pārraut šo procesu un augt straujāk. Priekšnoteikums tam ir eksporta attīstība, un sava lomu tur jāspēlē arī mūsu eiroparlamentāriešiem.