Ornitologi aicina svinēt Latvijas simtgadi ar izaicinājumu novērot 100 putnu sugas

1 komentārs

Latvijas Ornitoloģijas biedrība metusi izaicinājumu visiem, kas brīvo laiku izvēlas pavadīt dabā. Uzdevums ir par godu Latvijas simtgadei novērot 100 putnu sugas.

Latvijā kopumā novērotas vairāk nekā 350 putnu sugas, turklāt šomēnes pilnā sparā rit putnu migrācija. Tāpēc Ornitologu biedrība aicinājusi svinēt Latvijas simtgadi, iepazīstot dabas daudzveidību – kā izrādās, 100 putnu sugu atpazīšana ir sasniedzams mērķis, kuru uzstādīt putnu vērotājam – iesācējam.

Pēteris Daknis
akcijas “100 putnu sugas Latvijas simtgadei” pārstāvis

Cilvēki zina, ka putnu ir daudz, bet nu novērot 100 sugas – tas jau šausmīgi grūti. Bet nu šobrīd, maijā, profesionālis to var izdarīt vienas dienas laikā.

Putnu vērotājs gan norāda, ka iesācējiem būtu noderīgi redzēto putnu arī nofotografēt, lai pēc tam mājās to varētu salīdzināt ar attēliem grāmatās un nekļūdīgi noteikt sugu. Kā izrādās, iesākumā nav nepieciešams apbruņoties ar profesionālu fotokameru – pietiks ar binokli un telefonu.

Kad apgūtas iemaņas sugu noteikšanā, akcijā piedalīties ir gana vienkārši – atliek vien doties dabā, pacietīgi vērot putnus, pierakstīt novērotās sugas. Tiklīdz sakrātas 100, nosūtīt sarakstu Ornitologu biedrībai.

Pēteris Daknis
akcijas “100 putnu sugas Latvijas simtgadei” pārstāvis

Cilvēki, kas nevēro putnus, parasti zina kādas trīs sugas – zvirbulis, balodis, zīlīte. Tad, kad cilvēki sāk interesēties, viņi uzzina – ā, mums Latvijā ir divi zvirbuļi, mājas un lauku. Tā galvenā doma ir ieinteresēt cilvēkus putnu vērošanā un pie reizes, lai ir arī tāds kā jaunatklājums par Latvijas putniem.

Latvijā vēl joprojām katru gadu tiek atklātas aizvien jaunas putnu sugas, tāpēc putnu vērotājs norāda, – var gadīties, ka akcijas ietvaros kāds būs pamanījis vēl neredzētu sugu.