Ornitologi aicina cilvēkus doties dabā un ierakstīt putnu balsis

0 Komentāru

Iedzīvotāji tiek aicināti doties ierakstīt putnu balsis. Ornitologi veido Latvijā ligzdojošu putnu trešo atlantu. Lai tas izdotos pilnvērtīgs, aicina atsaukties iedzīvotājus – viss, kas nepieciešams, ir viedtālrunis ar diktofonu.

Putnu balsis labāk meklēt kādā vietā, kur nav dzirdamas pilsētas skaņas. Šajā gadalaikā putnu balsis ilgi nav jāmeklē, tās iespējams sadzirdēt pat lielākajās Latvijas pilsētās.

Ornitologs Andris Dekants ir devies uz Madonas apkaimi. Zinātnieks izmantojot jau krietni profesionālāku tehniku nekā viedtālrunis, arī veic putnu balsu ierakstus.

“Man arī ir interesantas, harizmātiskas pūces dabūtas. Piemēram, urālpūce, tāpat arī meža pūce, mazuļi dzirdami,” stāsta Dekants.

Tomēr ornitologi nevar apstaigāt visu Latviju. Tāpēc zinātnieki aicina cilvēkus arī doties pie putniem un veikt to balsu ierakstus.

“Tā būtu ļoti, ļoti būtiska palīdzība, lai mēs šo mērķi sasniegtu. Mēs jau neejam citu cilvēku privātīpašumā, mājās skatīties, kas tur par putniem dzīvo. Tādēļ jūs savā viensētā, savā mežiņā ierakstiet putnu balsis. Tā ir ļoti laba iespēja, kā papildināt datus,” saka Dekants.

Tātad pietiek ar viedtālruni un iespēju ierakstīt audio failus. Jāatrod vieta, kur vislabāk dzirdamas putnu balsis.

Ornitologi dod padomu, ka vislabāk, lai ieraksts būtu kvalitatīvāks un bez traucējumiem, telefonu novietot kādā vietā, kur neskaraties klāt. Atrast mežā kādu gluži kā statīvu.

Ieraksta ilgumam jābūt aptuveni 5 minūtes. Pētnieki aprēķinājuši ka piecu minūšu laikā iedziedas lielākā daļa putnu, kas ir apkārtnē.

Audio failu pēc tam jāsūta uz [email protected], minēto adresi iespējams atrast mājaslapā “dabasdati.lv”. Tur arī ir aprakstīts, kāda informācija jāpievieno audio failam ar putnu balsīm, piemēram, vieta, kur noticis ieraksts.

“Jo tad mēs zinām precīzu vietu, kur tas telefons ir stāvējis, un, protams, ļoti būtiski ir minēt datumu un laiku no un līdz. Piemēram, no 4:57 līdz 5:02, un tad mēs varam to pievienot datubāzei tajā pašā portālā “dabasdati.lv”,” norāda Dekants.

Putnu balsis un visa pārējā informācija tiek ievākta Latvijā ligzdojošu putnu trešā atlanta vajadzībām. Paredzams, ka aptuveni pēc trīs gadiem trešais atlants būs pieejams digitāli, tajā ikviens varēs ne tikai izlasīt par Latvijā ligzdojošu putnu apmešanās vietām, bet arī dzirdēt ierakstītās putnu balsis.

0 Komentāru