Opozīcija: Covid-19 pārslimojušajiem ar antivielām jābūt tiesībām saņemt sertifikātu un pakalpojumus

3 komentāri
Opozīcija: Covid-19 pārslimojušajiem ar antivielām jābūt tiesībām saņemt sertifikātu un pakalpojumus
EPA/SCANPIX

Saeimas deputāti Ēriks Pucens, Vjačeslavs Dombrovskis, Evija Papule, Kaspars Ģirģens un Ramona Petraviča (PCL) iesnieguši priekšlikumu grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, lai rosinātu tajā iekļaut normu, ka arī Covid-19 pārslimojušie, kas nav veikuši testu, bet kuriem ir laboratoriski apstiprinātas antivielas, var saņemt Covid-19 sertifikātu un piekļuvi pakalpojumiem.

Kā aģentūrai LETA norādīja Pucens, deputāti priekšlikumu pamato ar to, ka līdz šim aptuveni 20 līdz 23% Latvijas iedzīvotāju varētu būt saslimuši ar Covid-19, taču oficiālā statistika apstiprinot, ka slimojuši ar šo vīrusu ir tikai 7,5% valsts iedzīvotāju. Viņi skaidro, ka daudzi vīrusu nebija konstatējuši, izslimojot asimptomātiski, vai netika pārbaudīti, lai apstiprinātu slimību.

Pucens klāstīja, ka arī šiem cilvēkiem ir tiesības saņemt pakalpojumus un pašlaik nevakcinēties, jo noteiktu laiku tas nav jādara arī tiem cilvēkiem, kuri ir slimojuši ar Covid-19, un tas ir laboratoriski apstiprināts. “Pārliecināt pārslimojušos vakcinēties ir un būs ļoti grūti vai neiespējami, jo viņi uzskata, ka jau ir ieguvuši dabisko imunitāti,” pauda parlamentārietis, vienlaikus piebilstot, ka daļai no šiem cilvēkiem slimošanas laikā neviens nav norādījis par obligātu pienākumu reģistrēt savu saslimšanu ar Covid-19, lai pēc tam iegūtu tiesības saņemt izslimošanas sertifikātu.

Deputāts aicināja atcerēties, ka bija periodi, kad Covid-19 testi bija par maksu un bez maksas tie bija pieejami tikai ar ārsta nosūtījumu, savukārt valdība ieteica palikt mājās, īpaši tad, ja konstatēti viegli elpceļu infekcijas simptomi.

Pēc opozīcijas deputātu domām, ir netaisnīgi un diskriminējoši piešķirt pārslimošanas sertifikātu tikai tiem, kuri pārslimojuši un to apstiprinājuši ar testu, bet tiem, kas to nav izdarījuši – nē. “Jo īpaši tāpēc, ka šie noteikumi par iespēju saņemt Covid-19 sertifikātu tajā laikā, kad šie cilvēki slimoja, vispār nebija zināmi un pieņemti,” atzīmēja politiķi.

Deputātu ieskatā tautsaimniecībai un īpaši pakalpojumu nozarēm ir svarīgi, lai iespējami vairāk cilvēku būtu ar sertifikātiem, jo tā ir “biļete uz brīvu pakalpojumu saņemšanu”. Vienlaikus būšot mazāka vajadzība pēc pabalstiem ietekmētajām nozarēm un mazāks nodokļu kritums valsts budžetā..

Viņuprāt, ir nesaprātīgi iet lielākās piesardzības scenāriju, saprotot, ka Covid-19 ietekme būs ilgstoša. Parlamentārieši minēja, ka epidemiologiem, Veselības ministrijai un valdībai būtu jāvērtē ne tikai zinātnisko publikāciju secinājumi, bet arī citu valstu dažādā pieredze un Latvijas sabiedrības uzvedība, un jāmeklē labākie iespējamie risinājumi, kā mazināt sabiedrības pretestību pret valdības un Saeimas noteiktajiem ierobežojumiem un prasībām Covid-19 izplatības mazināšanai.

Ņemot vērā minēto, opozīcijas pārstāvji ir aktualizējuši jautājumu par antivielu daudzumu, kas būtu slieksnis, kad sertifikātu var saņemt, kā arī par termiņu, līdz kuram pārslimošanas sertifikāts būtu derīgs. Citās valstīs antivielas jau esot kritērijs, lai saņemtu Covid-19 pārslimošanas sertifikātu un arī Latvijā par to būtu jālemj, konsultējoties ar infektologiem un epidemiologiem, uzskata grozījumu autori.

LETA jau ziņoja, ka 25.augustā par šo jautājumu notika diskusija Parlamenta Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, kura neatbalstīja “Saskaņas” deputāta Ivara Zariņa priekšlikumu piešķirt sadarbspējīgu sertifikātu, pamatojoties uz konstatētu noteiktu Covid-19 antivielu līmeni.

Opozicionārs rosināja papildināt likumu ar normu, kas ļautu ne tikai vakcinētām, testētām un Covid-19 izslimojušām personām saņemt sadarbspējīgus sertifikātus, bet arī personām, kurām konstatēts atbilstošs antivielu līmenis.

3 komentāri