Onkoloģijas pacientu biedrības ceļ trauksmi par katastrofālo situāciju vēža ārstēšanā

2 komentāri

Latvijā veselības sistēmas pārslodze apdraud arī citu slimību ārstēšanu. Arī vēža ārstēšana Latvijā ir uz katastrofas sliekšņa. Par to trauksmi ceļ onkoloģijas pacientu biedrības. Lai pievērstu sabiedrības un arī lēmumu pieņēmēju uzmanību, aizsākta jauna kampaņa ar nosaukumu ”Vēzis jāuzvar”.

Pacientu atbalsta biedrības trauksmi par kritisko situāciju vēža ārstniecībā ceļ jau gadiem. Tomēr izmaiņas norit pārāk lēni –  joprojām tik traģiska situācija, kāda ir Latvijā, nav nevienā citā Eiropas valstī. Turklāt pie mums joprojām nav vienotas platformas onkoloģijas pacientu uzskaitei, kas nozīmē, ka neviens īsti nezina, cik šādu pacientu ir un kāda ir to slimības attīstība.

“Mēs šobrīd esam tieši tādā pašā situācijā, un pa šiem gadiem nekas nav mainījies. Veselības aprūpe un medicīna kopumā attīstās, bet diemžēl mūsu sistēma, finansējums, kompensējamie medikamenti un izpratne par onkoloģiju kopumā tam netiek līdzi,” saka pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe.

Piemēram, krūts vēža slimniecēm naudas medikamentozajai ārstēšanai beigusies jau augusta vidū, melanomai atvēlētā – izsīks novembrī. Kopējā summa, kāda pietrūkst šim gadam, vien ir 10 miljoni eiro. To nāksies aizņemties no nākamā gada finansējuma. Taču daudziem tas var nozīmēt to, ka vienīgais glābiņš, lai izdzīvotu, būs vēršanās pie līdzcilvēkiem.

“Es paskatījos “Ziedot.lv”, cik daudz tiek vākti līdzekļi tieši onkoloģijai. Un, ja es būtu finanšu vai veselības ministrs, es nudien nevarētu gulēt pēc šiem palīgā saucieniem,” pauž pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” vadītāja.

Tikmēr ar melanomu sirgstošā Sondra Zaļupe saka, – vēzis ir ne tikai fiziska saslimšana, ar to ir ļoti grūti sadzīvot arī psiholoģiski. Un tas, ka pacientam, lai izdzīvotu, jālūdz sabiedrības palīdzība, viņa to darījusi pat divreiz, jo ne visas zāles valsts apmaksā, ir vēl grūtāk.

“Es nevēlos, lai kādam citam ar to būtu jācīnās tikai tāpēc, ka tu esi latvietis, tikai tāpēc, ka esi pilsonis, šeit strādājis, maksājis nodokļus un tikai tāpēc tu nevari saņemt ārstēšanos, ko var saņemt tavs draugs Igaunijā vai Lietuvā,” norāda melanomas paciente.

Arī ar leikēmiju slimojošā Arta Lāce uzsver psiholoģisko aspektu, uzsverot, ka vēzis smagi skar un ietekmē arī pacienta tuvāko cilvēku dzīves: “Tas viss ir stipri abstrakti, kamēr neesi tajā iekšā līdz kaulam, kamēr tu nesēdi pie tā poda un nevem, kamēr tavs bērns neraud par to, ka tu neizturamās sāpēs mokies. Un, saprotiet, problēma jau ir tā, ka, ok, mēs nevaram nodrošināt tās zāles, kas ļautu ar metastātisku vēzi dzīvot, bet mēs arī nomirt nevaram cieņpilni, jo nav arī normālas paliatīvās aprūpes.”

Šiem problēmjautājumiem pacienti aicina pievērst uzmanību akcijā “Vēzis jāuzvar!”. Lai atbalstītu tos, kuri cīnās ne vien ar vēzi, bet arī ar sistēmu, ikviens sociālajos tīklos ir aicināts dalīties ar pacientiem veltītiem spēka vārdiem, pievienojot mirkļbirku “#vezisjauzvar”.

Paralēli tam portālā “Manabalss.lv” tiek vākti paraksti, aicinot Saeimu nākamā gada veselības aprūpes budžetā papildus piešķirt 28 miljonus eiro medikamentiem vēža ārstēšanai.

2 komentāri