Onkoloģijas centrā atklāts psihoemocionālā atbalsta centrs, kur vērsties, kad saņemta smagā diagnoze

2 komentāri

Cilvēkiem, uzzinot negaidītu diagnozi – vēzis, visbiežāk ir pilnībā izsists pamats zem kājām un nomoka jautājums, kā dzīvot turpmāk. Līdz šim psihoemocionālais atbalsts bija pieejams tiem, kuri izdzīvojuši smago terapiju. Tagad saprotoši un uzklausoši speciālisti onkoloģijas klīnikā būs pieejami arī cilvēkiem, kuriem slimība nupat kā atklāta.

Onkoloģijas centra psihoemocionālā atbalsta kabineta durvis būs atvērtas tiem, kuri par diagnozi tikko uzzinājuši, kā ar tiem, kuri ārstēšanos sākuši un viņu tuviniekiem. Šeit varēs saņemt individuālas psihoterapeita un psihologa konsultācijas – runāt par trauksmi, bailēm, par gaidāmo cīņu pret slimību.

“Mēs jau desmit gadus ieviešam programmām, kas ir cilvēkiem pēc aktīvās ārstēšanas. Bija sajūta, ka kaut kas pietrūkst. Uzzinot par diagnozi un arī ejot cauri ir vajadzīgs psihoemocionālais atbalsts,” saka Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe.

“Viens no lielākajiem jautājumiem ir kā dzīvot un kā tikt. Un kāpēc ar mani tā ir noticis. Protams, ka nevar sniegt konkrētas atbildes, bet cenšamies tikt galā ar domām,” teic psiholoģe Elita Keiša.

Centra pacienti varēs arī konsultēties, piemēram, par to, kādas fiziskas aktivitātes ieteicamas vai kādas izmaiņas vēlams ieviest ikdienas ēdienkartē. Būs pieejama arī mākslas un drāmas terapija – novērots, ka slimības uzveikšanā palīdz priekpilni uzdevumi, kuri ļauj apzināt iekšējās, emocionālās problēmas.

“Palīdz atrast prieku, iekšējo bērnu. Reizēm aizmirstam, ka ir jāpriecājas, drāmā ir viegli ieraudzīt, ka ikdienas lietās ir daudz prieka. Mēs aktivizējam gan ķermeni, gan prātu, gan emocijas un caur šo procesu notiek jaunrade, kas rada daudz prieka un enerģijas,” norāda sertificēta drāmas terapeite Maija Romaško-Burkevica.

Lai arī kabinets atrodas vēža klīnikā, gaidīti ir ne tikai onkoloģijas pacienti, bet arī citi, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un kuriem šāda veida atbalsts noderētu.