Komentāri

Katra gada 20. janvārī, kad tiek pieminēti tā laika upuri, kā arī iedzīvotāji, kas atsaucās aicinājumam apsargāt stratēģiski svarīgos objektus. Un ne tikai atsaucās, bet arī toreiz vēl trauslās neatkarības vārdā ziedoja savas dzīvības. Taču pat pēc tik ilga laika – ceturtdaļgadsimta – atbildes uz daudziem jautājumiem nav gūtas.

1991. gada janvārī cilvēki uz barikādēm jau atradās nedēļu. Savukārt Iekšlietu ministriju apsargāja milicija. 20. janvāra naktī dežūrdaļā sāka pienākt satraukti iedzīvotāju zvani. Šis ir viens no Latvijas jaunāko laiku neatbildētajiem jautājumiem. Kāpēc speciālās uzdevumu vienības OMON kaujinieki tovakar devās Iekšlietu ministrijas virzienā un kāpēc sākās apšaude ar ēkas sargiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šie notikumi nesa upurus. Bastejkalnā – skolnieks Edijs Riekstiņš, operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne. Divi milicijas darbinieki, kas apsargāja ēku. Teorētiski upuru varēja būt vēl vairāk.

Vēsturiski foto: 1991. gada barikādes

Izmeklētāji Iekšlietu ministrijas ēkā varēja iekļūt pēc tam, kad OMON kaujinieki kvartālu pameta. Taču visas atbildes nav saņemtas joprojām, un šobrīd – pēc ceturtdaļgadsimta – apsūdzībās iestājies noilgums. Iespējams, atbildi varētu dot piekļuve Krievijas arhīviem.

“Situācija nav mainījusies, mūsu kaimiņš austrumos bija, ir un būs. Arhīvi atrodas Maskavā, tāpēc Aksonokas izmeklēšana, kas notika 20. janvāra naktī, nav novesta līdz galīgai izmeklēšanai,” teic bijušais LTF vadītājs Romualds Ražuks.

“Daudzos gadījumos patiesību uzzina pēc daudziem gadiem. Pašlaik pēc Otrā pasaules kara pagājuši daudzi gadi. Un katru gadu “uzpeld” jauns fakts. No barikāžu laika. Te ir pagājuši tikai 25 gadi. Domāju, ka ar laiku uzzināsim, kāpēc tas uzbrukums notika,” atceras bijušais Iekšlietu ministrijas aizstāvis Renārs Zaļais.

Uzbrukums Iekšlietu ministrijai parādīja, ka kopumā nevardarbīgā pretošanās var prasīt arī upurus. Notikumi Rīgā ieguva starptautisku rezonansi un nosodījumu. Latvijas valdība iedzīvotājus lūdza barikādes atstāt nedēļu vēlāk. Lai gan aizstāvji bija gatavi palikt.

Daudzus no šiem stāstiem šodien uzklausa Doma laukumā sanākušie bērni un jaunieši. Atrašanās Vecrīgā viņiem sniedz klātbūtnes sajūtu. Vecrīgā šodien nav īpaši auksts, bet mitrs. Sajūtot degošas malkas dūmus un sildoties vien no liesmām, jauniešiem ir iespēja sajust tā laika atmosfēru.

Video

Lasi vēl