“Oligarhu sarunu” Saeimas izmeklēšanas komisijā vairāk spriež par to, kurš sarunu ierakstus varēja nopludināt medijiem

16 komentāri
“Oligarhu sarunu” Saeimas izmeklēšanas komisijā vairāk spriež par to, kurš sarunu ierakstus varēja nopludināt medijiem
Ieva Leiniša / LETA

Pirmdien, 9. oktobrī, Saeimā turpinājās tā dēvētās “Oligarhu lietas” materiālu vētīšana. Taču vismaz sēdes publiskajā daļā vairāk uzmanības tika veltīts nevis tam, par ko runāja savulaik ietekmīgie politiķi, bet tam, kurš sarunu ierakstus varēja nopludināt medijiem.

Uz sēdi bija ieradušies arī pārstāvji no Satversmes aizsardzības biroja un Drošības policijas, kurus deputāti iztaujāja par šīs lietas iespējamo ietekmi uz valsts drošību.

Atklājot izmeklēšanas komisijas sēdi, tās priekšsēdētāja Inguna Sudraba painteresējās, vai ne tikai tā dēvētajās oligarhu sarunās, bet arī to nopludināšanā medijiem nav sajūtama ārvalstu ietekme. Satversmes aizsardzības biroja pārstāvis gan norādīja, ka birojs regulāri analizē dažādas publikācijas, lai saprastu, vai tās nav naidīgu specdienestu iedvesmotas viltus ziņas, kuru mērķis ir graut Latvijas tēlu vai stabilitāti. Un šajā gadījumā tā neesot bijis.

Andis Freimanis
SATVERSMES AIZSARDZĪBAS BIROJA DIREKTORA VIETNIEKS

Mēs neesam konstatējuši, un nav mūsu rīcībā tāda informācija, ka šeit darbotos kaut kādi citu valstu specdienesti un būtu bijis uzdevums, lai šādas publikācijas parādītos.

Savukārt Drošības policijas pārstāvis Ints Ulmanis atzina, ka viņa iestādi interesējot tieši, kurš sarunas nopludinājis, un viņš esot drošs, ka to izdosies noskaidrot.

Viņš arī uzsvēra, ka KNAB būtu vajadzējis informēt pārējos drošības dienestus par oligarhu plāniem mainīt konkrētus likumus, lai panāktu pašlabumu caur sev slēpti piederošiem uzņēmumiem. Piemēram, attiecībā uz termiņuzturēšanās atļaujām, kuru tirgošanu Saeimā virzīja Šlesers un kas varēja labvēlīgi ietekmēt viņa biznesa intereses.

Ints Ulmanis
DROŠĪBAS POLICIJAS PRIEKŠNIEKA VIETNIEKS

Ja Drošības policijas rīcībā būtu nonākusi šāda informācija, tad arī jautājumā par termiņuzturēšanās atļaujām, šīs politikas programmas virzīšana uz priekšu varētu būt pavisam arī citādāki secinājumi jau sākotnējā tās gaitā.

Izskanēja arī konkrētāki jautājumi, piemēram, vai epizode, kurā Šlesers dod instrukcijas, kā panākt, lai Rīgas dome neliek šķēršļus Kundziņsalas minerālmēslu termināla projektam, apgalvojot, ka šo projektu par ļoti svarīgu nodēvējis Krievijas prezidents Vladimirs Putins, liecina par Krievijas ietekmi? Uz tādiem drošības dienestu pārstāvji sēdes publiskajā daļā atteicās atbildēt.

Zīmīgi, ka pašreizējais Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis pats ticis apspriests oligarhu sarunās. Tas ir, runājot par viņa nepārvēlēšanu ģenerālprokurora amatā, Šlesers izteicis vērtējumu, ka tādējādi Lembergs demonstrējis spēku un sadevis Maizītim pa rīkli. Tomēr ne Maizītis, ne Drošības policijas priekšnieks Normunds Mežviets uz komisijas sēdi nebija ieradušies, savā vietā sūtot vietniekus.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl