“Oligarhu lietas” izmeklēšana iestrēgusi! Sabiedrībai mazas izredzes uzzināt, kā notikusi “valsts sagrābšana”

7 komentāri

Tā dēvēto “Rīdzenes sarunu” izmeklētājiem pirmdien, 27. novembrī, Saeimā vajadzēja uzklausīt otru šo sarunu aktīvāko dalībnieku – Ventspils mēru Aivaru Lembergu. Taču tas nenotika, jo Lembergs bija pārāk aizņemts ar citām lietām.

Taču izskanēja citas liecības. Tā, piemēram, uzņēmuma “Lattelecom” šefs Juris Gulbis skaidroja, kāpēc saskaņojis ar Aināru Šleseru reklāmas līgumus laikrakstā “Diena”. Tikmēr avīzes bijušais galvenais redaktors Guntis Bojārs nešaubās, ka tieši Šlesers bija viens no šā laikraksta slēptajiem īpašniekiem.

Lemberga iztaujāšana nenotika, jo korupcijas noziegumos apsūdzētajam Ventspils mēram tajā pašā laikā bija jābūt tiesā.  Vainīgais par it kā nejaušo sakritību meklēts netika. Pēc Sudrabas ieteikuma, deputāti nolēma Lembergu aicināt pēc jaunā gada, kad politiķim esot mazāka noslodze tiesā. Viņa vietu pie galda ieņēma ekspolitiķis Jānis Straume. Bijušajam Brīvostas valdes loceklim un “oligarhu sarunu” dalībniekam nekas daudz gan nebija stāstāms.

Plašākai iztaujāšanai pakļauts cits “Rīdzenes sarunu” dalībnieks, “Lattelecom” šefs Juris Gulbis, kurš šai lietā nebija liecinājis. Gulbis sakāmo lasīja no lapas un uzsvēra, ka neko daudz neatceras. Deputāti gribēja zināt, kāpēc viņš ar Šleseru saskaņojis “Lattelecom” reklāmas līgumus laikrakstā “Diena”.

Runa ir par rakstu “Digitāllieta 2”, kurā  atmaskots, kā “Lattelecom” apšaubāmā veidā ieguva virszemes TV apraides tiesības, apmaiņā pret to no bēdīgi slavenajiem digitālās televīzijas ieviesējiem nopērkot raidītāju kastītes. Pēc raksta autora un bijušā “Dienas” galvenā redaktora Guntis Bojāra teiktā, Gulbim netīkamais raksts bijis būtisks pagrieziens “Dienas” pārņemšanas epopejā.

Pēc Bojāra domām, dažādu laiku “Dienas” patieso īpašnieku – Lemberga, Šķēles un Šlesera plāns caur laikrakstu ietekmēt sabiedrisko domu izgāzies, jo viņi neko nav sapratuši no mediju biznesa, un lasītāji no tā novērsušies.

Lai arī parlamentārā izmeklēšana vēl kādu laiku turpināsies, Judins uzskata, ka jau šobrīd nav šaubu, ka noticis valsts sagrābšanas mēģinājums, kas sevī ietver arī vairākus likuma pārkāpumus. Sabiedrība gan par to, visticamāk, neuzzinās.

Lielas problēmas arī rada komisijas vadītāja Inguna Sudraba, kura jau četrus mēnešu no Satversmes aizsardzības biroja (SAB) nevar saņemt pielaidi valsts noslēpuma.

Iepriekš Sudraba solīja komisiju pamest, ja viņai pielaide netiks piešķirta, taču jau pavisam drīz būtu jābūt gatavam izmeklēšana gala ziņojumam.

7 komentāri