Okupācijas muzejs: bažas, ka nepagūs līdz valsts simtgadei

Komentāri

Okupācijas muzeja rekonstrukcija un Nākotnes nama izbūve, kuru paredzēts pabeigt valsts simtgadē, atkal neskaidra. Kādēļ tā, ja parlaments teju pirms gada muzejam pat piešķīris nacionālo interešu objekta statusu?

Okupācijas muzeja piebūves, kuru sauks par Nākotnes namu, vēsture sniedzas 2001. gadā, kad savu rekonstrukcijas vīziju muzejam dāvināja arhitekts Gunārs Birkerts. Kā liecina muzeja apkopotā informācija – kopš tā laika lēmumu bijis daudz, bet rezultāta nav. Skaļākie no iebildumiem izskanēja pirms nepilniem diviem gadiem, kad pret ideju kā tādu nostājās virkne sabiedrībā zināmu arhitektu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kad ēkas pārbūvei būvatļauju neizsniedza pašvaldība, iejaucās Saeima. Tā piešķīra muzejam nacionālo interešu objekta statusu.

Lai arī kopš Saeimas lēmuma pagājis teju gads, projekta virzība bijusi ļoti gausa. Šā gada laikā var pat teikt, ka līdz reālai būvniecībai nav pat sperts pussolis.

Muzeja jaunais statuss paredz, ka būvatļauja jāizsniedz nevis Rīgas būvvaldei, bet Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvvaldei. Projekta virzītājs ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, kas dokumentus ministrijā iesniedza tikai šā gada februārī.

Tomēr ministrija 1. martā lūgusi saņemtos dokumentus papildināt saskaņā ar jaunākajiem būvnormatīviem. Nekustamie īpašumi sola darbu pabeigt līdz 1. aprīlim. Gausā projekta virzība satraukusi arī politiķus, kuri šodien koalīcijas sēdē iztaujāja atbildīgos. Neviens vainu uzņemties negrib, bet simtprocentīgu garantiju, ka uz valsts simtgadi Nākotnes nams būs gatavs, arī nedod.

Tikmēr muzejs, kuram uz pusi pagaidu telpās krities apmeklētāju skaits un kurš līdz ar to cieš finansiālus zaudējumus, uzsver, – kavēties vairs nevar ne brīdi.

 

 

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl