Okupācijas muzeja direktors: pārbūvi izdevīgi vilcināt tiem, kuri grib, lai noklusē Latvijas vēsturi

2 komentāri
Okupācijas muzeja direktors: pārbūvi izdevīgi vilcināt tiem, kuri grib, lai noklusē Latvijas vēsturi
Foto: F64

Plānotās Okupācijas muzeja piebūves jeb Nākotnes nama celtniecība aizkavējusies, jo projektu izbrāķēja Rīgas galvenā arhitekta birojs. Negatīvajā atzinumā norādīts, ka piebūve neiederētos Vecrīgas ainavā un nodarītu kaitējumu pašreizējās muzeja ēkas kultūrvēsturiskajai vērtībai. Tāpēc galvaspilsētas būvvalde vēl nav tai devusi saskaņojumu. Tagad projekts ir atkal pārveidots.

Uz šodienas diskusiju ieradušies visu iesaistīto organizāciju pārstāvji, kā arī tie arhitekti, kuri asi iebilduši pret Nākotnes nama projektu, vairāki politiķi un citi interesenti. Nākotnes nama projektētāji akcentēja, ka, izstrādājot uzlabojumus, ņemta vērā līdzšinējā kritika.

Foto

Jau trešo gadu Okupācijas muzejs atrodas pagaidu telpās, bet ēka Rātslaukumā stāv tukša. Okupācijas Muzeja piebūves jeb Nākotnes nama projektu līdz šim nav izdevies saskaņot pilsētas būvvaldē. Tagad projektā veikti vairāki labojumi, stāsta Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels. Redzamākais no tiem – vairs nav plānu daļēji pārveidot pašreizējās ēkas pelēko fasādi, tā paliks nemainīga.

Pašreizējā pagaidu muzeja ēkā Raiņa bulvārī apmeklētāju esot krietni mazāk nekā laikā, kad svarīgo vēsturisko liecību glabātuve atradās pašā Vecrīgas sirdī. Rīgas būvvaldē apgalvo, ka institūcija neiebilst pret projektu kā tādu, jo tas jau ir paredzēts teritorijas detālplānojumā.

Būvvaldē skaidro, ka par jauno projektu vēl nepieciešama sabiedriskā diskusija, kas notiek šodien, pēc tam to atkal vērtēs Rīgas pilsētas Arhitekta birojs. Par zaļās gaismas došanu vai nedošanu Nākotnes nama būvniecībai, būvvaldei lēmums jāpieņem līdz 25. janvārim.

Muzeja direktors cer, ka ar pašreizējiem labojumiem projektā būs gana, lai Nākotnes nama būvdarbi beidzot varētu sākties.

“Ja kaut kas tiek tik daudz novilcināts, tad jāprasa, kam tas ir izdevīgi. Kam tas varētu būt izdevīgi? Nu tiem, kas negrib, lai stāsta par Latvijas okupācijas vēsturi. Tie, kas grib, lai domā, ka okupācija vai nu nebija, vai bija brīvprātīga, vai viss bija kārtībā,” norāda Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels.

Video