Komentāri

Okupācijas muzejam būs vēl kāds laiks jāgaida, līdz tas tiks atpakaļ savās atjaunotajās telpās. Un, visticamāk, līdz valsts simtgadei tas nenotiks, jo, pretēji plānotajam, tā pārbūve joprojām nav pat uzsākta. Atbildīgās ministrijas vaino Valsts nekustamo īpašumu vadītājus, savukārt īpašumu pārvaldnieks – pašas ministrijas, kuras maina savas prasības. 

Latvijas Okupācijas muzejs glabā nācijas atmiņu un ilgstoši noklusēto vēstures stāstu par Latvijas tautas likteni divu svešu totalitāru varu pakļautībā piecdesmit gadu garumā. Taču, gaidot Muzeja ēkas pārbūvi un paplašināšanu, tas jau piecus gadus atrodas pagaidu telpās. To sākotnēji tika plānots pabeigt 2013. gada nogalē, taču būvniecība aizvien nav pat uzsākta.

Projekta būvvaldes funkcijas pilda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas pēc projekta pārņemšanas no Rīgas pilsētas, Valsts nekustamiem īpašumiem uzlika par pienākumu šo kompleksu pabeigt līdz Latvijas simtgadei. Taču darbi kavējas, un ar to nav mierā ne Vides, ne Kultūras ministrija.

“Latvijas Okupācijas muzeja renovācijas projekta termiņa pārcelšana ir kārtējais pierādījums tam, ka kultūras nozares nekustamo īpašumu pārvaldības centralizācija “Valsts nekustamo īpašumu” vadībā nav sevi attaisnojusi. VNĪ vadītie lielie kultūras objekti no pašas aģentūras sākotnēji noteiktajiem termiņiem aizkavējas par vidēji trīs gadiem, radot sadārdzinājumu projektu īstenošanā un zaudējumus ne tikai kultūras nozarei, bet valstij kopumā. Tādēļ valdībai ir nopietni jāpārvērtē līdzšinējā valsts nekustamo īpašumu pārvaldība un jārod efektīvāki risinājumi gan no finanšu, gan projektu vadības viedokļa,” norāda kultūras ministre Dace Melbārde.

Savukārt “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) pārstāvji norāda pretējā virzienā. Proti, kavējumu vainīgie esot tieši abas iepriekš minētās ministrijas. “Pasūtītājs ir lūdzis jau šā gada sākumā iesniegt jaunu projektu, nevis kā likuma tapšanas gaitā bija plānots, ka veco projektu varēs iesniegt. Kā arī ir lūgums no KM, kurš martā vai aprīlī bija, ka ir nepieciešams nomainīt fasādes arhitektonisko risinājumu,” skaidro VNĪ padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis.

Taču šajā situācijā vissliktāk jūtas tieši Okupācijas muzeja biedrība, jo viņi ir tie, kas vairākus gadus dzīvo pagaidu mājās. Tas radot ne vien papildu izmaksas, bet arī stresu.

“Mēs ļoti vēlējāmies jauno ekspozīciju uz 2018. gadu. Ir jāapbrīno mūsu darbinieku lielā izturība šajos apstākļos  un arī lielā cerība, ka mēs varēsim strādāt jaunajā ēkā un ar jaunu sparu un darīt to darbu, kas mums ir tiešām jādara,” norāda Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs.

Pēc kultūras un vides ministra domām, šis ir kārtējais pierādījums, ka “Valsts nekustamo īpašumu” vadībā nepieciešamas būtiskas izmaiņas.

“Es domāju, – Finanšu ministrijai rūpīgi jāizvērtē esošās valdes, iepriekšējo valžu rīcība. Šim projektam bija jābūt pabeigtam jau sen. Jāprasa atbildība no šiem te valdes locekļiem un jāizdara viss, lai šis projekts varētu tikt pabeigts,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Sakritības pēc tieši šodien uzņēmuma padome paziņoja par jaunas valdes iecelšanu. Jāpiebilst, ka “Valsts nekustamie īpašumi” jau vairākus mēnešus strādāja bez valdes priekšsēdētāja un vairākiem valdes locekļiem beidzās pilnvaru termiņš, tāpēc uz šiem amatiem bija izsludināts konkurss. Valdes priekšsēdētājs turpmāk būs Ronalds Neimanis.

“Es gan nesaistītu to, vai līdzšinējā valde ir strādājusi pietiekami atbildīgi, es domāju, ka jā, tā ir centusies un darījusi, ko varējusi,” norāda Bičevskis.

Pēc Okupācijas muzeja biedrības lūguma šodien tika sasaukta ārkārtas sanāksme, lai saprastu, kā rīkoties turpmāk.

Lasi vēl