Ogres slimnīca domā, ka tajā konstatēts Covid-19 jaunais paveids

56 komentāri
Ogres slimnīca domā, ka tajā konstatēts Covid-19 jaunais paveids
EDIJS PĀLENS, LETA

Ogres slimnīcā ir mediķi un pacienti, kuri jau ir inficējušies ar Covid-19 vīrusa jauno paveidu, kas ir vēl lipīgāks un bīstamāks nekā līdz šim konstatētais, aģentūrai LETA sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs.

Viņš stāstīja, ka slimības gaita ir smaga, tāpēc mediķi ir nobažījušies.

Lasi vēl: Lielbritānijā izplatās jauns, lipīgāks koronavīrusa paveids

Vēlāk Širovs gan paziņoja, ka Covid-19 jaunais paveids slimnīcā nav laboratoriski pierādīts, taču slimības lipīgums un gaitas smagums, salīdzinot ar pavasarī konstatētajām saslimšanām, esot ļoti atšķirīgs.

“Ja pavasarī individuālie aizsardzības līdzekļi ļāva izvairīties no saslimšanas, tad tagad ir iespējams inficēties, gan tos lietojot, gan ievērojot visas piesardzības prasības,” sacīja mediķis. Viņš skaidroja, ka vīruss turklāt ir ļoti viltīgs – vienu dienu tests ir negatīvs, bet pēc divām dienām – pozitīvs. “Arī mūsu saslimušie darbinieki slimo ļoti smagi, kas izpaužas kā ilgstošs nespēks, apgrūtināta elpošana, augsta temperatūra, ēstgribas trūkums,” simptomus raksturoja ārsts.

“Mēs saviem darbiniekiem regulāri veicam testēšanu, kas palīdz atklāt saslimšanu. Esam ļoti gandarīti, ka, pateicoties iespējai vakcinēties, mūsu slimnīcas mediķi un darbinieki varēs nodrošināt pacientiem veselības aprūpes pakalpojumus,” norāda Širovs.

Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) mikroblogošanas vietnē “Twitter” uzsvēris, ka Ogres slimnīcā jaunais Covid 19 vīrusa paveids nav laboratoriski apstiprināts.

Kā vēstīts, ņemot vērā ziņas par jaunu Covid-19 paveidu, Latvija, līdzīgi kā citas Eiropas valstis, bija aizliegusi pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju no 21. decembra līdz 1. janvārim. Tagad nolūkā mazināt jauno koronavīrusu celmu izplatīšanās risku visiem, kas atgriežas no Apvienotās Karalistes un Dienvidāfrikas Republikas (DĀR), ir stingri jāievēro desmit dienu pašizolācijas prasības un jāveic Covid-19 tests pēc ierašanās Latvijā un pašizolācijas perioda beigās, proti, devītajā dienā.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iepriekš vēstīja, ka atsevišķi gadījumi saistībā ar Covid-19 mutāciju atklāti arī Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Austrālijā.

Ir pierādīts, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā, iepriekš norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Vairāku pētījumu rezultāti liecinot, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja – līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.

Ja jaunajai Covid-19 mutācijai atklās citu proteīnu, pret Covid-19 vakcīnas varēs pielāgot arī tam, iepriekš preses konferencē pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Vaicāta, vai “Pfizer” un “BioNTech” vakcīna dos kādu efektu pret jauno Covid-19 mutāciju, Poplavska skaidroja, ka pagaidām par to ir maz informācijas, tomēr, cik zināms arī jaunajai vīrusa mutācijai ir “S proteīns”.

“Līdz ar to “Pfizer” vakcīna būtu efektīva,” uzsvēra ZVA pārstāve, piebilstot, ka, ja izrādīsies, ka mutācijā ir kaut kas cits, kas veido proteīnu, tad arī jaunās vakcīnas varēs tam pielāgot. Tas, protams, prasīs kādu laiku, bet ir “šis tas zināms”, lai vakcīnu sagatavotu, atzīmēja Poplavska.

56 komentāri