Ogrē atkal plūdi

0 Komentāru
Ogrē atkal plūdi
Foto: Arta Lāce, LNT ziņas

Upes ūdens ieskauj vairāk nekā desmit mājas kooperatīvā Dārziņi. Iedzīvotāji ir gatavi evakuācijai un steidz glābt visu iedzīvi, kas vēl glābjama. Tikmēr Ogres pašvaldība atzīst, ka tai nav risinājumu plūdu apturēšanai, vienīgais, ko var nodrošināt – apziņošanu, evakuāciju un izmitināšanu.

Ogrēnietis Kristaps sava drauga mājas pagalmā steidz novākt āra lampas. Pie sētas pamatiem jau skalojas ūdens. Applūdis arī ceļš, tāpēc pārējās mājas līnijā pie upes nu sasniedzamas vienīgi laivā vai garajos zvejnieku zābakos, kas gan nav droši, ņemot vērā, ka apakšā ir ledus.

Kopumā applūdušas 12 mājas, taču tās ir mazapdzīvotas, tāpēc vajadzības gadījumā evakuēt vajadzētu tikai 3 cilvēkus. Tikmēr neparasts skats vērojams pie Ogres hidroelektrostacijas aizsprosta – ūdens līmenis abpus dambim ir vienādā augstumā, un iedzīvotāji negrib laist garām šo skatu.

Ūdens līmeņa celšanos izraisījusi straujā sniega kušana un ledus vižņi, kas veido sastrēgumus ne vien upes lejtecē, bet arī virs hidroelektrostacijas aizsprosta.

Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks, civilās aizsardzības koordinators Uģis Ulmanis: ”Šobrīd situācija ir drusku savādāka nekā iepriekšējos gadus, jo tik liels ledus un sniega masas sablīvējums nav veidojies. Jā, ir veidojies, iepriekš ir bijis apmēram 5km garumā upes lejtecē, bet šoreiz ir pienācis klāt un uz aci varam noteikt, ka vismaz kādi 10 kilometri.”

Pašvaldības sasauktā civilās aizsardzības komisija šodien nolēma, ka nepieciešamības gadījumā cilvēki tiks evakuēti uz telpām Ogres slimnīcā, bet, ja viņu skaits pārsniegs 30, arī pilsētas viesnīcā. Neko vairāk, kā vien brīdināt par plūdiem, nodrošināt evakuāciju un izmitināšanu pašvaldība šobrīd nevar.

Neskatoties uz to, ka pēc postošajiem 2013. gada plūdiem tika uzbūvēts jauns dambis, tas negarantē aizsardzību no plūdiem, jo upe meklē citu vietu, kur izlauzties brīvībā. Taču pašvaldības vadītājs raizējas, ka var neizturēt divi vecie dambji, tāpēc tiek meklētas iespējas tos stiprināt jau ziemas laikā. Interesanti, ka iepriekšējā sasaukuma laikā novada domes deputāti lēma par divu privātmāju atpirkšanu  plūdu riska zonā. Viena domei izmaksāja 40 tūkstošus latu, par otru šobrīd vēl notiek sarunas, taču turpmāk šāda prakse netikšot piekopta, jo tas esot pārāk dārgi.

Vairāk skaties video

0 Komentāru