Oficiāli: Saeima noraida iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likumu

12 komentāri
Oficiāli: Saeima noraida iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likumu
Foto: LETA

Saeimas vairākums šodien nolēma noraidīt iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likumu.

Saeimas sēdē šis jautājums debates neraisīja. Lēmumu atbalstīja 48 deputāti, pret bija 18, četri parlamentārieši balsojumā atturējās, bet vēl 12 deputāti balsojumā nepiedalījās. Kopdzīves likuma ieceri atbalstīja “Vienotības” un “Saskaņas” deputāti, lai arī vairāki abu partiju politiķi izvēlējās nebalsot vai atturēties.

Partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs Juris Pūce parakstu vākšanu par šo priekšlikumu iniciējis pirms nepilniem trīs gadiem, un portālā “Manabalss.lv” iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.

Iniciatīvas pieteikumā portālā “Manabalss.lv” tika uzsvērts, ka patlaban valsts aizsardzība nav pieejama nelaulātiem pāriem – valsts dažādā veidā apgrūtina šo pāru dzīvi un rada necilvēcīgas situācijas, kuras šie pāri nevar atrisināt.

“Partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Šo un līdzīgu apstākļu iespaidā valsts nedrīkst radīt šķēršļus Latvijas pilsoņiem tikai tāpēc, ka tie nav izvēlējušies vai šobrīd nemaz nevar laulāties ar saviem dzīves partneriem,” iniciatīvas pieteikumā pauda Pūce.

Pieņemot Kopdzīves likumu, Latvija atzītu katra cilvēka tiesības uz savu personisko ceļu uz laimi, uzsvēra Pūce, piebilstot, ka tādējādi tiks nodrošināta līdztiesība starp laulātiem un nelaulātiem pāriem, kopā dzīvojošas pilngadīgas personas spēs atrisināt daudzās juridiskās problēmas, ko rada pašreizējās tiesiskās sistēmas nepilnības, tai skaitā nodrošinās nelaulātu pāru tiesības uz valsts aizsardzību un aizsargās ārpus laulības dzimušus bērnus, un piešķirs dažāda veida ģimenēm līdzīgas tiesības attiecībās ar valsti.

Tikmēr koalīcijas politiķu vairākums līdz šim pauda skeptisku vai noraidošu pozīciju par šo priekšlikumu.

12 komentāri