Oficiāli: IeM darbinieki jau devušies uz Grieķiju, lai organizētu bēgļu nogādāšanu Latvijā

Pievienot komentāru
Oficiāli: IeM darbinieki jau devušies uz Grieķiju, lai organizētu bēgļu nogādāšanu Latvijā
Foto: AFP / LETA

Sperts būtisks solis patvēruma meklētāju uzņemšanai. Divi Iekšlietu ministrijas pārstāvji devušies uz Grieķiju, kur sāks organizēt pirmo bēgļu pārvietošanu uz Latviju.

Patvēruma meklētāju uzņemšana patlaban norit saskaņā ar valdībā apstiprināto plānu. Šobrīd sākusies bēgļu atlases procedūra, un pirmie desmit pie mums meklēt patvērumu varētu jau janvārī, apstiprinājis robežsardzes priekšnieks.

Diviem Latvijas sakaru virsniekiem būs jāizraugās bēgļi, kuri atbilst vairākiem kritērijiem, proti, priekšroka tiks dota ģimenēm ar bērniem, cilvēkiem ar svešvalodu prasmēm, pamata vai profesionālo izglītību, darba pieredzi un derīgiem ceļošanas dokumentiem. ANO bēgļu aģentūras pārstāve iepriekš norādījusi, ka Latvija nevarēs izvēlēties, kādus tieši bēgļus uzņemt. Taču Latvijas amatpersonas akcentē, ka nevienu nediskriminē, gluži pretēji – kritēriji liecina par vēlmi šos cilvēkus patiesi integrēt mūsu sabiedrībā.

Foto

Šobrīd no 160 000 bēgļiem, kuri ir jāpārdala 28 ES dalībvalstīm, pārvietoti ir mazāk nekā divsimt. Patlaban ir būtiski, lai šis sadales mehānisms vispār tiktu iedarbināts, neslēpj IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane. Lietuvā pirmie patvēruma meklētāji no Grieķijas varētu ierasties jau ceturtdien. To, vai bēgļi gribēs doties uz konkrētu valsti, ietekmē arī informācijas kampaņa, saka Pētersone-Godmane.

Latvijas informatīvais materiāls, kurš top Kultūras ministrijas paspārnē, būs gatavs nedēļas beigās. Neviens patvēruma meklētājs īpaši biedēts netiks, taču netiks slēpta informācija, piemēram, par laikapstākļiem mūsu valstī.

Ilgmārs Lejnieks, KM Sabiedrības integrācijas departamenta vecākais referents: “Formāts viņam būs A5 formātā, viņš būs aptuveni 20 lapaspuses biezs materiāls. Patvēruma meklētāji varēs uzzināt tās pamatlietas, kas ir vispārīga informācija par Latviju, sabiedrību, pakalpojumiem, kas viņiem ir pieejami, respektīvi, sociālā apdrošināšana, veselības apdrošināšana, izglītība pieejamā un citi aktuālie jautājumi, piemēram, mājokļa jautājums.”

Informatīvais buklets sākotnēji tiks nodrukāts tūkstoš eksemplāros – lielākā daļa angļu un arābu valodā. Tas tapis zibens ātrumā – mēneša laikā un izmaksājis 3900 eiro.

Video