NVA: Patlaban ēdināšanas un izmitināšanas sfēru komersanti atkal sāk meklēt un pieņemt darbā jaunus darbiniekus

1 komentārs

Patlaban ēdināšanas un izmitināšanas sfēru komersanti atkal sāk meklēt un pieņemt darbā jaunus darbiniekus, šorīt “900 sekundēm” sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone.

Viņa teica, ka Latvijā bezdarba līmenis lēni, bet stabili samazinās. Operatīvie dati liecina, ka patlaban bezdarbs jau ir 7,7% apmērā. Pozitīva ziņa ir, ka lielākoties NVA klienti zaudē iestādes klienta statusu, jo atraduši darbu.

Tāpat viņa pastāstīja, ka Latvijā darba tirgu nozīmīgi ietekmē sezonalitāte, kas jūtams arī patlaban, neņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi. Pavasarī, vasarā bezdarba līmenis tradicionāli samazinās, jo sākas dažādi sezonas darbi, piemēram, būvniecība, lauksaimniecība, ēdināšana un izmitināšana. Pandēmija sezonālos darbus nav īpaši ietekmējusi.

Komentējot viesmīlības un tūrisma jomā iepriekš strādājošo aktuālo nodarbinātības situāciju, viņa teica, ka NVA nevarēja izdarīt secinājumus, ka šīs jomas pārstāvji ilgāk kā citās sfērās strādājošie paliktu NVA rindās un nevarētu iekārtoties vai atrast jaunu darbu. Patiesībā ēdināšanas un izmitināšanas nozarē strādājošo prasmes izmantojamas arī citās nozares, tāpēc šie cilvēki var atrast darbu arī citā jomā. Patlaban ēdināšanas un nozares komersanti atkal sāk meklēt darbiniekus un pieņemt darbā jaunus.

Taujāta, cik ilgi kopumā pašreizējos apstākļos cilvēkam var nākties meklēt darbu, Simsone teica, ka konkurence uz brīvajām darba vietām ir palielinājusies, bet darbu ir iespējams atrast, lai gan vidējais bezdarba ilgums ir palielinājies. Taču cilvēki joprojām spēj atrast un iekārtoties darbā.

Latvijā patlaban trūkstot darbinieku ēdināšanā, izmitināšanā, mazumtirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā, bet starp augstas kvalitātes nozarēm – finansēs, informācijas un komunikācijas tehnoloģijās (IKT).

17. maijā ir sākusies skolēnu elektroniskā reģistrācija dalībai NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, pirmajā nedēļā piereģistrēti jau vairāk nekā 7500 jauniešu. Šogad plānots ar NVA dot iespēju vasarā strādāt apmēram 7000 jauniešu. Īstenojot šo pasākumu, darba devējs, kurš ar NVA atbalstu nodarbina skolēnu, saņem dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Ja darba devējs nodarbina skolēnu ar invaliditāti, NVA dotācija ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā. NVA apmaksā veselības pārbaudi skolēnam, ja to paredz normatīvie akti par obligātajām veselības pārbaudēm, kā arī apdrošina skolēnu pret nelaimes gadījumiem darba vietā. NVA maksās arī dotāciju skolēna darba vadītāja atalgojumam. Savukārt darba devējam ir jānodrošina līdzfinansējums darba algai, nodokļu nomaksa un kompensācija skolēnam par neizmantoto atvaļinājumu. Skolēna mēneša atalgojumam par pilnu nostrādātu darba laiku jābūt vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā – 500 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Darba devēju pienākums skolēnu darba vietās nodrošināt valstī noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu un individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu Covid-19 infekcijas izplatības riska novēršanai. Jāpiebilst, ka skolēnus nedrīkst nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

NVA arī šogad rīko akciju ”Sezonas darbi” un aicina darba devējus reģistrēt sezonas darba piedāvājumus NVA CV un vakanču portālā vai tuvākajā NVA filiālē. Darba devēju reģistrētās sezonas vakances tiek operatīvi publicētas un ik dienu aktualizētas īpašajā akcijas sadaļā ”Sezonas darbi” NVA mājaslapā. Darba meklētāji šajā sadaļā var ērti un ātri iegūt informāciju par aktuālajām sezonas vakancēm un piemeklēt sev vispiemērotāko darba vietu. Gan darba devēju, gan darba meklētāju dalība akcijā ir bez maksas!
1 komentārs