NVA direktore: Patlaban Latvijā nav vērojams straujš bezdarba līmeņa pieaugums

0 Komentāru

Pozitīvā ziņa, ka patlaban Latvijā nav vērojams straujš bezdarba līmeņa pieaugums, tas ir diezgan tipisks un pagaidām samērā lēns, intervijā TV3 ziņu raidījumam “900 sekundes” sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone.

Viņa teica, ka patlaban valstī reģistrētais bezdarba līmenis ir 6,3% un tie ir nedaudz vairāk kā 57 000 reģistrētu NVA klientu. Taču tas esot ierasts, ka rudenī, beidzoties virknei sezonas darbu, bezdarba līmenis Latvijā pieaug. Sezonalitāte Latvijas darba tirgū ir diezgan izteikta.

Komentējot, kas šajā ziņā varētu būt sagaidāms decembrī, kad sertifikātu neesamība varētu teorētiski palielināt nestrādājošo īpatsvaru, Simsone teica, ka patlaban NVD neredz objektīvas pazīmes, ka bezdarba līmenis gada pēdējā mēnesī varētu pieaugt.

Viņa arī pastāstīja, ka patlaban proporcija starp vakcinētiem un nevakcinētiem NVD klientiem ir aptuveni vienāda – puse uz pusi. Ja nesekos krasas izmaiņas, valstī reģistrētais bezdarba līmenis gada nogalē nepārsniegs 7%.

Komentējot pandēmijas dēļ radušās izmaiņas attiecībā uz nodarbinātību, viņa teica, ka ir NVD reģistrēto vakanču īpatsvars, kā arī tas, kādā nozarē bijusi cilvēka pēdējā darbavieta – šajā ziņā no top darba devēju pieprasītākajām profesijām pazūd tādas jomas kā tirdzniecība, viesmīlība un ēdināšana, bet pieaug šajās nozarēs iepriekš nodarbināto klientu īpatsvars, kas reģistrējas kā NVD klienti.

Patlaban NVD reģistrēto vakanču skaits ir vairāk nekā 22 000, pieprasīti ir darbinieki tādās jomās kā būvniecība, kur ir liela aktivitāte, tāpat transports un loģistika, darbības ar nekustamo īpašumu un virknē citu nozaru. Joprojām zems ekonomiskās aktivitātes līmenis ir Latgalē, bet samērā augsts – Rīgā un ap to.

Pieprasītākās prasmes, kur darba devēji gaida un ātri atrod darbu arī darba meklētāji, zemas vai pamatkvalifikācijas profesijās ir darba kultūra un cilvēku motivētība strādāt. Tikmēr augstākas kvalifikācijas profesijās dominē pieprasījums pēc digitālajām prasmēm un valodu bāzes, bez kā neiztikt klientam, lai sekmīgi darbotos nozarē.

0 Komentāru