“Varbūt var to poti neielaist un ierakstīt?” KNAB pārbauda fiktīvu vakcinācijas sertifikātu izsniegšanu

22 komentāri

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izmeklē vairākus gadījumus, kas saistīti ar fiktīvu Covid-19 sertifikātu izsniegšanu. Runa ir par situācijām, kad Covid-19 sertifikāts tika izsniegts, bet vakcīna ievadīta nebija.

Ģimenes ārste no Ādažiem, Gundega Skruze-Janava, ir viena no pirmajām mediķēm, kas jau pavasarī aktualizēja jautājumu par cilvēkiem, kuri ir gatvi maksāt, lai, nesaņemot vakcīnu, saņemtu Covid-19 sertifikātu.

Lasi vēl – Aptauja: kādi ir biežākie iemesli, kāpēc cilvēki nevēlas vakcinēties?

“Es šīs ziņas pati izplatīju tviterī. Diezgan sašutuma pilnu ziņu – kā tā vispār drīkst iedomāties jautāt.” Mediķe savā praksē ir saskārusies ar diviem gadījumiem, kad cilvēki interesējās par iespēju nevakcinējoties saņemt Covid-19 sertifikātu.

“Viens bija diezgan smieklīgs gadījums – pacients bija jau ieradies uz vakcināciju un pajautāja: “Nu, varbūt var to poti neielaist un ierakstīt?” Saņēma atbildi “nē” un vakcinējās veiksmīgi. Otrs bija telefona zvans, par to vai šāda iespēja ir – nē, šādas iespējas nav,” pieredzē dalās mediķe.

Viņa pauž sašutumu, ka cilvēki vispār iedomājas ko tādu jautāt: “Tas bija tāds pārsteigums un sašutums – tas ir aptuveni kā cilvēks gribētu nopirkt autovadītāja apliecību un braukt. Tas nozīmē, ka tas cilvēks būtu drauds gan sev, gan visai sabiedrībai.”

Ādažu mediķe pat necentās uzzināt kādu naudas summu piedāvā negodprātīgie pacienti. Neoficiāli izskan, ka mediķi par ierakstu vakcinācijas datubāzē neveiktas vakcinācijas gadījumā pieprasa no 300 līdz 600 eiro.

“Birojs vērtē arī to, kas parādās publiskajā telpā.” KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule norāda, ka viņi rūpīgi seko notiekošajam vakcinācijas norisē. Izmeklētāji bieži saņem ziņas no iedzīvotājiem. Precīzu skaitu KNAB nevēlas nosaukt, taču izmeklēšanā ir vairāki viltus vakcinācijas gadījumi.

“Negribu runāt par vairākiem desmitiem – klīst dažādas baumas un runas. Bet, ja runājam par kādām pārbaudēm, tad līdz 10 šobrīd nonākušas. Man gribas ticēt, ka mediķi saprātīgi un pilda Hipokrata zvērestu,” pauž KNAB pārstāve.

Izmeklētāja uzsver, ka lietām, kas, iespējams, nonāks līdz tiesai, būs jārēķinās ar bargu sodu gan kukuļdevējam, gan mediķim: “Uzskatu, ka šādi gadījumi ir jāpublisko, lai sabiedrība aizdomājas, ka likums vēršas pret šādiem gadījumiem, un domāju, ka šajā situācijā šie sodi varētu būt samērā bargi.”

Vēl arī pastāv liela iespēja, ka mediķis zaudēs sertifikātu. Vakcinācijas fakta viltošanas gadījumā, saņemot iesniegumu, Latvijas Ārstu biedrības Ētikas komisija to izskatīs, un, ja tiks atzīts, ka ārsts ir būtiski pārkāpis ētikas normas un ja ir konstatēts arī normatīvo aktu pārkāpums, tad Sertifikācijas padome var pieņemt lēmumu par sertifikāta anulēšanu ārstam.

22 komentāri