Veselības nozares nevalstisko organizāciju pārstāvji vērtē Viņķeles demisiju

6 komentāri
Veselības nozares nevalstisko organizāciju pārstāvji vērtē Viņķeles demisiju
ZANE BITERE, LETA

Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) vadītājs Artūrs Šilovs pieļauj, ka līdzšinējās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) demisija bijusi diezgan nelaikā, bet Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītāja Ilze Aizsilniece apšauba veselības ministra maiņas spēju uzlabot pašreizējo situāciju krīzes skartajā nozarē, vēsta aģentūra LETA.

Aizsilniece aģentūrai LETA norādīja, ka no jaunā veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) tiek sagaidīta iesākto reformu turpināšana. “Viņam ir liela pieredze gan politikā, gan sabiedrības vadīšanā, bet cerams, ka viņš nesāks tagad kaut ko strauji mainīt,” sacīja LĀB vadītāja.

Viņa pauda viedokli, ka jaunajam ministram būs jāturpina strādāt pie papildu finansējuma piesaistīšanas veselības aprūpei, jo nozare saskaras ar lielu darbaspēka trūkumu. “Papildu finansējums spēs paaugstināt algas un piesaistīt gribētājus strādāt medicīnā, jo var izveidoties situācija, kurā nebūs personāla, kas strādā ar jauno aparatūru,” viņa sacīja.

Ārstu biedrības pārstāve arī pieļāva, ka iepriekšējās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) demisija, iespējams, nebija vajadzīga, tomēr vienlaikus viņa uzsvēra, ka nav politiķe, lai par tādiem jautājumiem spriestu.

Pēc Aizsilnieces sacītā, Covid-19 vakcinācijas plāns ir ticis izstrādāts, bet nav līdz galam komunicēts ar nozares profesionāļiem. “Tas ir vēl viens piemērs personāla trūkumam pašā Veselības ministrijā, jo arī tur vidējās algas ir zemākas nekā citās ministrijās,” situāciju raksturoja biedrības vadītāja.

Tikmēr LJĀA vadītājs Artūrs Šilovs LETA norāda, ka bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) demisijas pieprasījums, ņemot vērā pašreizējo situāciju nozarē, iespējams, bija diezgan nelaikā, turklāt viņa sadarbojās ar nozari un virzīja nopietnas reformas. “Tas mums bija pārsteigums – šādos apstākļos nomainīt cilvēku, kas balstās uz ekspertu viedokli,” vērtēja Šilovs.

Viņš piekrita, ka vakcinācijas pret Covid-19 plānā bija konkrētas problēmas, it īpaši tā izpildes tempā un arī paša vakcīnu portfeļa izveidē. Viņaprāt, patlaban būtu jāmeklē veidi, kā iegūt tās vakcīnas, kas jau ir apstiprinātas Eiropas Savienībā (ES).

Vaicāts par jauno veselības ministru Danielu Pavļutu (AP), LJĀA vadītājs apliecināja, ka asociācija ir gatava strādāt ar jebkuru cilvēku, tai skaitā arī tikties un diskutēt ar Pavļutu. “Spriedām, ka Pavļuts ieklausīsies nozarē un balstīsies uz pētījumiem un pasaules pieredzi gan saistībā ar Covid-19, gan medicīnu kopumā,” atzina Šilovs.

Asociācija paredz, ka Pavļuts turpinās jau iesāktās reformas, tostarp arī jaunā atalgojuma modeļa ieviešanu, kas LJĀA patlaban esot būtiskākā reforma nozarē. “Svarīgākais ir saprast, no kurienes nāk nauda šim modelim, un vai tas būs piecu gadu laikā,” atzīmēja Šilovs, skaidrojot, ka mediķiem ir vajadzīga garantija, ka pēc pašreizējās krīzes pārvarēšanas nozare nenonāks atpakaļ vecajās sliedēs, kā tas bija pirms Covid-19 parādīšanās.

Šādu bažu dēļ jau patlaban atsevišķos gadījumos mediķi pametot nozari, bet daļā gadījumu vien sirdsapziņa atturot mediķus no aiziešanas. “Man ir bažas, ka pavasarī redzēsim daļu darbinieku, kas pateiks “nē, paldies!”,” atklāja mediķis.

Lai novērstu šo procesu, Šilova ieskatā, Ministru kabinetam ir jābūt plānam un nozarei ir jāsniedz skaidra garantija par to, ka tā netiks atstāta novārtā pēc Covid-19 radītās krīzes pārvarēšanas. “Tas nav gadījums, kad runa ir par veselības ministru, ir jāiesaistās Ministru kabinetam kopumā un kopā ar prezidentu jādod skaidra ziņa,” teica mediķis, piebilstot, ka nozarei ir jāapliecina, ka tuvākajos piecos gados tiks investēti līdzekļi un veiktas reformas, lai stiprinātu Latvijas veselības aprūpes sistēmu.

Šajā sakarā LJĀA pauž gatavību iesaistīties nozares stiprināšanā un reformu īstenošanā. Patlaban būtiskāko darāmo darbu vidū, pēc Šilova sacītā, ir slimnīcu līmeņu reforma, kuru asociācija atbalsta, e-veselības sistēmas stiprināšana un darbalaika uzskaites pilnveidošana.

Tāpat mediķis izcēla patlaban notiekošo vakcināciju pret Covid-19, kur, viņaprāt, Ministru kabinetam būtu jāmēģina pēc iespējas ātrāk iegūt vakcīnas, kas jau ir apstiprinātas ES. Šajā kontekstā Šilovs norādīja, ka patlaban svarīgi ir veicināt ārstu un nozares speciālistu informētību, kas tostarp ļautu mediķiem arī informēt pacientus un sabiedrību kopumā.

“Nozarē daudzi ārsti ir nevis skeptiski, bet viņi nav ieguvuši gana informācijas,” atklāja mediķis, piebilstot, ka “informētība ir tikpat svarīga, cik pašas vakcīnas klātesamība”. Kā norāda Šilovs, patlaban arī Latvijā netrūkst mediķu, kas pauž atbalstu vakcinācijai un arī paši vakcinējas, “bet izskatās, ka uz attāliem reģioniem šis nav iedarbojies”, jo cilvēki joprojām netic, kamēr aizvien aktīvi izplatās dezinformācija.

Kā ziņots, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šonedēļ izteica neuzticību līdzšinējai veselības ministrei Viņķelei. Viņa tika atbrīvota no amata, bet vietā Saeima bez vilcināšanās apstiprināja jauno “Attīstībai/Par!” (AP) virzīto politiskā spēka Saeimas frakcijas vadītāju Pavļutu.

6 komentāri