Notiek kampaņa par cilvēku ar garīgiem traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā

0 Komentāru

Lai veicinātu cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, Latvijā tiek īstenota kampaņa “Cilvēks, nevis diagnoze”, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Jau septiņus gadus Arvīds Deniss dzīvo pilnīgi patstāvīgi dzīvoklī, kas viņam piešķirts kādā no Ogres sociālajām mājām. Vīrietim kopš bērnībās ir garīgā rakstura traucējumi. Bet neatkarīgi no tā Arvīds spēj parūpēties ne tikai par sevi, bet arī par kaķi.

Arvīdam ir arī profesija. Savulaik viņš izmācījās par pavāra palīgu. Bet algotu darbu tā arī nedabūja. Vien sezonāli piestrādā par oficiantu, kā arī laiku pa laikam piepalīdz ar dažādiem uzkopšanas darbiem.

Arvīds Deniss, Ogres iedzīvotājs

“Es mazliet pastrādāju, kad man palūdz. Dārziņu izpļauju, ziemā sniegu iztīrīt, rudenī lapas nogrābt. Un es apkopu tanti vienu tur. Tīrīju. Viņa pati nestaigā, es tur atnesu ūdens kasti, iznesu spaiņus, vajadzēja visu iztīrīt. Tur tā.”

Arvīdam patīk fotografēties ar pazīstamiem cilvēkiem.

Arvīds Deniss, Ogres iedzīvotājs

“Es saku: prezidenta kungs, es gribu ar jums. Es atnāku un nofotografējos. Bet, kad bija Andris Bērziņš, un teicu: es gribu ar jums nofotografēties. Nu nāc ču!”

Tomēr, speciālistu skatījumā, Arvīds ir pārāk atvērts un viegli ietekmējams. Cilvēkus ar garīgā rakstura traucējumiem dažreiz ir viegli piekrāpt, savtīgi izmantot. Viņi var nesaprast kaut kādas juridiskas vai finansiālas detaļas. Turklāt lielākā daļa no viņiem dzīvo ļoti vientuļi un izolēti. Tāpēc viņiem ir nepieciešams atbalsts.

Ieva Leimane-Veldmeijere, Resursu centra cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem “Zelda” direktore

“Bieži vien, tad kad mēs viņu iepazīstam, tad tas pirmais kontakts arī ir viņam regulārais kontakts ar savu atbalsta personu. Mums ir bijuši cilvēki, kuri gadiem ir dzīvojuši četrās sienās un vispār nav uzdrošinājušies iziet ārā. Un ar atbalsta personas palīdzību viņš ir sācis komunicēt ar apkārtējiem, ar saviem kaimiņiem, sācis iet iepirkties pats, lielot sabiedrisko transportu viens pats.”

Latvijā dzīvo ap 80 000 cilvēku ar dažādiem garīgā rakstura traucējumiem. No tiem apmēram 5000 ilgstoši uzturas sociālās aprūpes centros. Lai gan ANO Konvencija nosaka, ka cilvēkam ar invaliditāti ir vienlīdzīgas tiesības dzīvot sabiedrībā un baudīt tādu pašu izvēles brīvību kā citiem. Lai to nodrošinātu, Latvijā tiek realizēti vairāki deinstitucionalizācijas projekti. Plānots, ka pēc diviem gadiem patstāvīgu dzīvi uzsāks vēl 700 cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem. Bet kopējais ārpus institūcijas dzīvojošo cilvēku īpatsvars palielināsies līdz 45%.

0 Komentāru