Noslēdzies Latvijā pirmais alternatīvās tautas skaitīšanas hakatons

2 komentāri

Noslēdzies Latvijā pirmais alternatīvās tautas skaitīšanas hakatons. Šogad Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pirmo reizi tautas skaitīšanu veica citādi nekā ierasts, dati tika iegūti no dažādiem reģistriem.

“Alternatīvā Tautas skaitīšana” hakatonā trīs dienu garumā 11. komandas centās rast dažādas veidus, kā precīzāk, arī inovatīvāk apstrādāt datus, ko sniedz dažādi valsts, pašvaldību arī uzņēmumi reģistri.

Ideju prezentācija notika attālināti. Apskatīto jautājumu klāsts bija ļoti atšķirīgs. Sākot ar to, cik Latvijā ir tukšu mājokļu, arī to, vai ir korelācija starp sauso tualešu skaitu, nabadzības risku, izglītības līmeni un ģimenes stāvokli, līdz valsts iekšējai migrācijai.

Māra un Ansis kopā ar komandas biedriem aplūkoja jautājumu par deklarēto un faktisko dzīves vietu atbilstību. Pārspriežot vairākas iespējas komandas dalībnieki nolēma, piemēram, salīdzināt deklarēšanās reģistra datus ar Daugavpils sākumskolu datiem.

“Ilgi runājot ar savas ģimenes pārstāvjiem, draugu ģimenēm, mēs nonācām pie secinājuma – jā, bērnudārzu brīvās vietas ir viens no lielākajiem iemesliem, kādēļ cilvēks izvēlas deklarēties citur, nevis faktiskajā dzīves vietā,” saka hakatona dalībnieks Ansis.

Savukārt Māra bilst: “Ļoti daudz sociālekenomiskie jautājumi var tikt pētīti caur šīm datu bāzēm. Tā lielākā māksla ir sasaistīt šo informāciju kopā, lai izvilktu to, ko tu vēlies, ko esi meklējis.”

Žūrijas pārstāve, profesore Signe Bāliņa norāda, ka hakatona mērķis bija rast jaunas, radošas ideja, kā apstrādāt šogad pirmo reizi plaši izmantotos reģistru datus.

“Kas notiek ar iekšējo migrāciju, ar jaunajām ģimenēm, kā mēs varētu paņemt vēl citus alternatīvus datu avotus, lai mēs tiktu saskaitīti labāk,” saka Bāliņa.

Savukārt CSP vadītāja Aija Žīgure norāda, ka laikā, kad tautas skaitītāji vairs nestaigā no mājas uz māju, jaunas idejas viņiem ir augstā vērtē: “Šie rezultāti papildinās tiešām mūsu ideju banku. Tie, kuri seko līdzi attīstībai nozarē ir ievērojuši, ka attīstība ir strauja, sadzīvē ienāk daudz jaunu lietu, produktu, datu, analīžu, šis process ir bezgalīgs.”

Žūrija hakatona noslēgumā izvirzīja savas simpātijas. Taču CSP izvēlētā uzvarētāju komanda vēl tiks paziņota. Tas notiks 28. maijā, tai pat dienā, kad tiks publiskoti šī gada tautas skaitīšanas dati.

2 komentāri