Noskaties video: kā Covid-19 krīze ietekmējusi TV3 Ziņu žurnālistu darbu

1 komentārs

Koronavīrusa krīze ir mainījusi veidu, kā strādā TV3 informatīvā dienesta žurnālisti. Katru dienu, saspringtos apstākļos darot savu darbu, primārais jautājums – kā mēs varam pasargāt paši sevi un cilvēkus, ko intervējam.

Drošības dēļ TV3 žurnālisti vairs neatrodas vienā redakcijā, bet gan ir izkliedēti dažādās telpās pa stāviem. Savā starpā nesatiekamies, un pat to reportieru, kas atrodas citā stāvā, pieslēgšanās ziņu raidījumam notiek attālināti.

Sižetu montāžas telpās, raidījumu vadītāju grimētavā un televīzijas režijas telpā, kur nav iespējams ievērot divu metru distanci, lietotas sejas maskas.

Pēc iespējas vairāk esam samazinājuši izbraukumu filmēšanu, lai nebūtu klātienes kontakta ar cilvēkiem. Lielāko daļu interviju tagad veicam attālināti – ar “Skype” un “Zoom” lietotnēm vai “WhatsApp” video. Arī valdības preses konferences ar premjera un ministru iztaujāšanu pārceltas uz virtuālo vidi.

Turklāt arvien biežāk lūdzam cilvēkus atbildēt uz mūsu uzdotajiem jautājumiem ar mobilo tālruni filmēta video-selfija formātā. Daudzi to dara pirmo reizi, un, lai izvairītos no tehniskām problēmām, esam radījuši saprotamu pamācību filmēšanai ar telefonu TV sižetu vajadzībām. Šo pamācību sūtām cilvēkiem, kurus vēlamies intervēt attālināti.

Taču, ja tiešām ir jābrauc intervēt cilvēkus klātienē, tad ievērojam epidemiologu ieteikto drošo 2 metru distanci. Intervējam ar mikrofonu garā kātā. Pēc tam šo aprīkojumu uzreiz dezinficējam.

Drošu telpisko distanci ievērojam arī ēterā. Raidījuma ”900 sekundes” vadītāji ir atstatus cits no cita. Drošības dēļ vairs nav klātienes interviju studijā. Cilvēkus intervējam video tiešsaistē attālināti. Tas padarījis raidījumu pat vēl dinamiskāku un saturā bagātāku, jo ar digitālajiem risinājumiem ir palielinājies interviju skaits divas un pat trīs reizes.

Ārkārtējās situācijas apstākļos ar mums intensīvi sazinās skatītāji “WhatsApp” lietotnē. Viņi uzdod jautājumus, sūta foto un video ar novērojumiem, bet mēs meklējam atbildes un šos materiālus izmantojam sižetu veidošanai. Tas arī ļauj šķetināt melus centienos apturēt milzīgo dezinformācijas straumi, kas arvien vairāk pieplūdina sociālos tīklus.

Taču pāri visam – negribam Latvijā situāciju, kad mums kā žurnālistiem nāktos ziņot par daudziem nāves gadījumiem vai ārzemēs redzētajiem dramatiskajiem skatiem: morgu veidošanu hokeja hallēs; ka zārku vešanā iesaistīti armijnieki.

Latvijai var izdoties uzveikt Covid-19, ja mēs visi kā sabiedrība pacietīsimies vēl tikai dažas nedēļas un disciplinēti ievērosim epidemiologu norādījumus. Pretējā gadījumā – pazaudēsim vasaru, jo pulcēšanās aizlieguma pagarinājums var nozīmēt, piemēram, atceltus mūzikas festivālus, aizliegtas būs vasaras ballītes, nometnes, un nevarēsim pilnvērtīgi izbaudīt atvaļinājumu.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!