Noskaidrots, kāds ir visbiežāk mainītais uzvārds Latvijā

5 komentāri

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde apkopojusi datus par populārākajiem uzvārdiem Latvijā, kā arī par tādiem, kurus visbiežāk vēlas mainīt.

Mākslinieks Ritums Ivanovs ir izbrīnīts, ka viņa uzvārds Latvijā ir otrais populārākais. Ar savu uzvārdu viņš sadzīvo ļoti labi. Jaunībā gan ir bijis identitātes meklējumos.

Pirmajā pieciniekā populārāko uzvārdu vidū ir Bērziņi, Ivanovi, Kalniņi, Ozoliņi un Jansoni. Tālāk seko Ozoli, Liepiņi, Krūmiņi, Vasiļjevi un Baloži. Savukārt ir arī tādi reti sastopami uzvārdi, kas ir tikai dažām ģimenēm. Piemēram, Zanreps, Urbass, Spēlis, Kļams, Magarills, Besiks un Čisma.

Ja savs uzvārds vairs nepatīk, izdomāt sev jaunu labskanīgāku nevar. Jābūt nopietnam iemeslam. Piemēram, uzvārds apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, ir mainīts dzimums vai viens no nepilngadīgā vecākiem notiesāts par smaga nozieguma izdarīšanu.

Pēdējo 20 gadu laikā visbiežāk mainītais uzvārds ir Baranovs, ko varētu brīvā veidā no krievu valodas iztulkot kā “auns”- to nomainījuši 20 cilvēki, taču gandrīz 430 Latvijas iedzīvotājiem šis uzvārds joprojām ir mīļš un mainīt to viņi negrasās.

“Ja runājam par latviskākajiem uzvārdiem, tad septiņas reizes ir mainīts uzvārds Muša, bet ar tādu uzvārdu joprojām dzīvo 80 personas, uzvārds Grauze ir mainīts sešām personām, Legzdiņa, Celma, Lazda, Tauriņa ir mainīts sešām personām, bet vēl 500 personām šis uzvārds paliek, tā kā šie uzvārdi neizzūd, tie paliek,” teic Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Laura Laiva.

Visbiežāk tiek mainīti uzvārdi, jo tie ir grūti izrunājami. Maiņu veic Dzimtsarakstu nodaļās, kur jāvēršas ar iesniegumu. Parasti Latvijas iedzīvotāji ņem vecvecāku uzvārdus. Jāpiebilst, ka vispopulārāko Latvijā uzvārdu – Bērziņš – maina nelabprāt. Starp citu, mūsu valstī dzīvo 175 Andri Bērziņi, bet Raimonds Vējonis gan ir viens.

Skaties video:

TOP komentāri

 • Corbie
  +3 +3 0

  Corbie

  Diezgan absurdi ja cilvekam gribas sev citu vardu uzvardu, vinsh to nevar bez kkaadiem baigiem iemesliem, neviens jau neprasa mainit pa 10 reizes gadaa, vienreiz muzha ja taada iespeja nepastaav tad rodas jautajums, ko vispar drikst shajaa valstii? Taa ir taa briiviiba par kuru vislaik skandina?
 • Irita
  +2 +2 0

  Irita

  Jā un man ar bija ļoti rets uzvārds,kas ir tikkai maniem radiem... Sôla... To neviens neraksta
 • Viktorija

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl