Noskaidroti patiesie iemesli un populārākie mīti, kādēļ cilvēki pamet Latviju

Komentāri

Klajā nācis līdz šim apjomīgākais pētījums par Latvijas iedzīvotāju emigrāciju. Tajā izgaismojušies pašu aplamie pieņēmumi par cilvēkiem, kas izvēlējušies dzīvot citā valstī. Kādi ir jaunākie atklājumi par patiesajiem iemesliem, kāpēc Latviju pametuši 250 tūkstoši cilvēku.

Pēdējo gadu laikā aizbraucēji ir pametuši ne tikai Latvijas laukus – līdzvērtīgs daudzums iedzīvotāju, kas pametuši savu dzimteni, ir bijis arī no lielākajām Latvijas pilsētām. Zīmīgi, ka labākas dzīves meklējumos Latviju ir pametušas vairāk sieviešu kārtas pārstāves, kā arī cilvēki ar latvisko piederību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jaunākie pētījumi liecina, ka aptuveni piecdesmit tūkstoši sieviešu, kuras ir pametušas Latviju, savas otrās puses ir atradušas savās jaunajās mītnes zemēs.

Foto:

Mihails Hazans, Latvijas Universitātes profesors:

Sievietes daudz biežāk atrod savu otro pusīti ārzemnieku vidū nekā vīrieši. Tas ir viens moments. Otrs moments – šī daļa ir vēl izglītotāka nekā diaspora vispār. Diezgan daudz sieviešu ar augstāko izglītību, un tas nav nekāds īpašs brīnums, jo, pavadot trīs četrus gadus ārzemēs studijās, ir liela varbūtība, ka tur ir atrasts studiju biedrs, ar kuru izveidosies attiecības. Jā, latviešu vidū šī parādība ir biežāk sastopama nekā nelatviešu.

Kā galvenos iemeslus, kas kavē viņu atgriešanos dzimtenē, tautieši ārzemēs min grūtības atrast piemērotu darbu, vāju sociālo aizsardzību, kā arī to, ka viņu svešumā dzimušie bērni nevarēs adaptēties latviešu skolās.

Tomēr pēdējā laikā pieaug to cilvēku skaits, kuri atgriežas Latvijā – lielākoties cilvēki no lauku reģioniem, un kā galvenie iemesli vēlmei atgriezties tiek minēta ģimene, draugi un nostalģija pēc dzimtenes.

Šie un daudzi citi aspekti par no Latvijas aizbraukušajiem tautiešiem tika analizēti jaunākajā grāmatā “Latvijas emigrantu kopienas: cerību diaspora”, kura trešdien, 9. decembrī, tika prezentēta. Šis ir apjomīgākais pētījums, kāds ir līdz šim veikts – ir iegūti dati no 118 valstīs dzīvojošajiem tautiešiem.

Latvijas Universitātes pētnieks Mārtiņš Kaprāns:

Mums ir ļoti daudz izgaismojušies mūsu pašu aplamie vai daļēji aplamie pieņēmumi par tiem latviešiem, kas ir aizbraukuši pēdējo piecpadsmit gadu laikā. Pirmkārt, mēs redzam, ka daudzi no viņiem ir aizbraukuši ne tikai, ka viņiem ir trūcis darba. Patiesībā lielākā daļa – 57% – ir atbildējuši, ka viņiem līdz pat aizbraukšanai bija darba attiecības.

Grāmatas tapšanas laiks ir bijis divdesmit mēneši, kura laikā tika aptaujāti apmēram 14 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo.

Video:

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl