Noskaidrota 2015. gada Latvijas gada monēta

Komentāri
Noskaidrota 2015. gada Latvijas gada monēta
Foto: LETA

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par Latvijas gada monētu 2015 atzīta Pasaku monēta I. Pieci kaķi. Kopumā balsojumā piedalījās 12 645 cilvēki, un par monētu Pasaku monēta I. Pieci kaķi balsojusi trešā daļa aptaujas dalībnieku.

Šīs kolekcijas monētas grafisko dizainu veidojusi pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis. Māksliniece A. Paegle ir izcila bērnu grāmatu ilustratore, un apliecinājums viņas īpašajam talantam atspoguļojās arī vienā no pēdējām lata sudraba piemiņas monētām – Latvijas Bankas gādātā raudzību dāvana Šūpuļa monēta ar A. Paegles brīnumjauko miega vilcējas pelītes tēlu kļuva par Latvijas gada monētu 2013.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kolekcijas monēta Pasaku monēta I. Pieci kaķi kalta Lietuvas kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla un ir pirmā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām. 2016. gadā iznākusi jau otrā šīs sērijas monēta – Pasaku monēta II. Eža kažociņš.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs svinīgā ceremonijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā māksliniekus sveica ar tradicionālo balvu – Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008. gadā zeltā kalto Latvijas monētu.

Monētas Pasaku monēta I. Pieci kaķi dizaina autore A. Paegle akcentēja, ka viņas darbi vienmēr nāk smagā darbā, bet monētas ir izņēmums un tā mākslas forma, kas padodas viegli. Strādājot pie monētas Pasaku monēta I. Pieci kaķi, māksliniecei radušās daudzas idejas, kas noderēs darbā vēl daudzus gadus uz priekšu.

Monētas plastiskā veidojuma autora J. Strupuļa pateicības vārdi māksliniecei par sekmīgo sadarbību: “Pasaku monēta I. Pieci kaķi ir mans otrs kopīgais darbs pie monētām ar Anitu Paegli. Viņa ir no māksliniekiem, kas uzreiz ar līniju izsaka apjomu, ar viņu ir ļoti viegli strādāt. Monēta man ļoti patīk, tā ir arī personiska. Esmu no Piebalgas, un izvēlētajā monētas variantā ir Piebalgas sega – gluži ar tādu krāsu attīstību kā manas vecmātes segai no bērnības.”

Pasākumā tika nosauktas arī vairākas īpašās nominācijas. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisijas balvu muzeja direktore Māra Lāce pasniedza monētai Rīgas pilij 500, norādot, ka Ivara Drulles un Ilzes Lībietes veidotais darbs ar savu lakoniski precīzo vizuālo vēstījumu, formu askētiskumu un tīrību ir pārliecinošs veltījums Rīgas pils 500 gadu jubilejai, apliecinot šīs celtnes simbolisko spēku un nozīmi Latvijas un Rīgas vēsturē.

Monētai Rainis un Aspazija (grafiskā dizaina autore Arta Ozola-Jaunarāja, plastiskais veidojums – Ligita Franckeviča) pasniedza Latvijas publisko bibliotēku balvu, uzsverot, ka mums ir vairākas vērtības, kas iet cauri laikiem. Starp šādām vērtībām, kas nekad nenoveco, ir dižgari Rainis un Aspazija.

Kolekcionārs Madis Gerbaševskis pasniedza tradicionālo Kolekcionāru balvu 2015. Latvijas numismātu aptaujā par labāko atzīta monēta Rīgas pilij 500.

Sabiedrības aptauja Latvijas gada monēta ir gada notikums Latvijas monētu mākslā, kas ir īpaša ar miniatūro izpildījumu, grafikas un tēlniecības žanra un kaltuves darba sakausējumu un izpausmes formu naudā, radot pieejamību plašam interesentu lokam un kļūstot par valsts vēstures liecinieci. Aptauja notika jau 12. reizi.

2015. gadā izlaistas sešas kolekcijas monētas

  • Ugunsdzēsībai Latvijā 150 (mākslinieki Henrihs Vorkals un Ligita Franckeviča)
  • Rīgas pilij 500 (mākslinieki Ivars Drulle un Ilze Lībiete)
  • Rainis un Aspazija (mākslinieki Arta Ozola-Jaunarāja un Ligita Franckeviča)
  • Melanholiskais valsis (mākslinieki Ilmārs Blumbergs un Jānis Strupulis)
  • Pasaku monēta I. Pieci kaķi (mākslinieki Anita Paegle un Jānis Strupulis)
  • Vērdiņam 500 (mākslinieki Laimonis Šēnbergs un Ligita Franckeviča)

Foto

Lasi vēl