“Nord Stream 2” gāzesvada ietekme uz vidi būšot niecīga, tā Rīgā skaidro projekta īstenotāji

Komentāri
“Nord Stream 2” gāzesvada ietekme uz vidi būšot niecīga, tā Rīgā skaidro projekta īstenotāji
"Ramboll" vecākais konsultants Jerns Bo Larsen piedalās "Nord Stream 2" gāzes vada projekta mediju brīfingā par projekta ietekmes uz vidi novērtējumu. (Edijs Pālens / LETA)

Pretrunīgi vērtētā gāzesvada projekta “Nord Stream 2” pārstāvji otrdien ieradās Rīgā, lai informētu par būvniecības gaidāmo ietekmi uz vidi.

Milzīgais gāzesvads jūras gultnē atradīsies vairāk nekā simts kilometru attālumā no Latvijas krastiem, tomēr tas var izmainīti dzīvi jūras iemītniekiem un ietekmēt zveju. Tomēr projekta īstenotāji lēš, ka ietekme uz Baltijas jūru kopumā būs niecīga. Vai šādam vērtējumam piekrīt arī Latvija – tas vēl nav zināms.

Jaunais gāzes vads “Nord Stream 2” nodrošinātu dabasgāzes plūsmu vairāk nekā tūkstoš kilometru attālumā no krātuvēm Krievijā līdz klientiem Eiropā. Vada pasūtītājs ir Krievijas “Gazprom”, un tieši tāpēc vairākas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, projektu vērtē kritiski. Pat akcentējot, ka tas var izrādīties drauds ģeopolitiskai drošībai.

Latvijas valdība pirms mēneša arī neatbalstīja Ventspils brīvostas iesaisti gāzesvada projektā, taču tā izveide tādēļ neapstājas. Lai arī vads tieši nešķērsos Latvijas iekšējos jūras ūdeņus, tomēr potenciāli var ietekmēt vidi. Projekta īstenotāju novērtējumā secināts, ka gāzes vada ietekme uz Baltijas jūru būšot samērā maza.

Novērtējumā gan teikts, ka atsevišķas roņu sugas zemūdens trokšņu dēļ var zaudēt dzirdi vai gūt traumas. To apstiprina arī Vides pārraudzības valsts birojā, kuram pēc iepazīšanās ar visiem novērtējuma datiem būs jāsniedz atzinums, vai vada būvniecība ir pieļaujama.

Vads atradīsies 110 kilometru attālumā no Latvijas krastiem, tāpēc Latvija bija lūgusi uzmanību pievērst vada būvniecības ietekmei uz zvejniecību, īpaši grunts traļu zveju. Birojā gan norāda, ka vēl pāragri spriest, kāds būs mūsu valsts atzinums. Līdz 19. jūnijam notiks sabiedriskā apspriešana. Gala atbildi “Nord Stream 2”  īstenotājiem Latvija sniegšot mēneša beigās.

Video

Lasi vēl