Norāda uz anesteziologu trūkumu, lai arī reģionos grūtniecēm būtu iespējams nodrošināt epidurālo anestēziju

11 komentāri
Norāda uz anesteziologu trūkumu, lai arī reģionos grūtniecēm būtu iespējams nodrošināt epidurālo anestēziju
PN/SCANPIX

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas diskusijās saistībā ar rosinājumu par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju tika norādīts uz anesteziologu trūkumu, kas varētu apgrūtināt šādas procedūras paredzēšanu visos gadījumos arī reģionos.

Komisija šodien nolēma atbalstīt lēmumprojektu, kas paredz sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” vairāk nekā 10 000 pilsoņu parakstīto iniciatīvu par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju nodot tālākai izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā. Par lēmumprojektu vēl būs jābalso Saeimā.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve komisijas sēdē pieļāva iespēju, ka 2022.gada budžetā varētu šai vajadzībām prasīt no valsts budžeta piešķirt nepieciešamo finansējumu, kas pēc neoficiāla, “rupja” rēķina varētu būt pusotrs miljons eiro.

Jau vēstīts, kā norāda iniciatīvas pārstāve Simona Dilāne, jebkurai sievietei, kura dzemdē, būtu jābūt pieejamai dzemdību sāpju remdēšanas iespējai par velti, taču pašlaik izvēle taisīt epidurālo anestēziju ir tikai tām sievietēm, kurām tam ir pietiekami daudz finanšu līdzekļu. “Tāpēc epidurālai anestēzijai ir jābūt valsts apmaksātam pakalpojumam,” uzsvērts iniciatīvā.

Idejas aprakstā akcentēts, ka eksperti atzīst, ka ilgstošas dzemdību sāpes var radīt pacientes veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam. Lielai daļai sieviešu kontrakciju sāpes ir ļoti spēcīgas un rada sarežģījumus dzemdību procesā, jo tiek patērēts daudz spēka.

Dilāne skaidroja, ka dzemdību nami sāpju mazināšanai piedāvā epidurālo anestēziju, taču ne visas sievietes šo pakalpojumu var atļauties, jo summa uz Latvijas minimālās algas fona ir gana augsta.

“Piemēram, Rīgas Dzemdību namā šis pakalpojums maksā 285 eiro. Arī Jūrmalas dzemdību namā pakalpojumam ir tāda pati cena. Sievietei tomēr būtu jābūt brīvai izvēlei, veikt vai neveikt epidurālo anestēziju augstu sāpju gadījumā. Ja sieviete nolemj, ka viņai šī anestēzija ir nepieciešama, šim pakalpojumam vajadzētu būt valsts apmaksātam,” pausts iniciatīvā.

Tikmēr soiālajos tīklos par šodien Saeimas komisijā spriesto izplatījusies diskusija.

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece paudusi sašutumu par komisijā izskanējušajiem argumentiem pret epidurālo anestēziju šādos gadījumos.

Viņaipiekrīt arī vairāki “Twitter” lietotāji. Piemēram, psihoterapeits Viesturs Rudzītis, kurš norāda, ka valsts budžetā šādu iespēju nodrošināt sievietēm, kam tas nepieciešams, nav augsta cena.

Arī vēl citi “Twitter” lietotāji ir neizpratnē, ka apsvērts nenodrošināt šo iespēju tām sievietēm, kas to vēlas, neatkarīgi no maciņa biezuma, taču ir arī tādi, kuri uzskata – tas nenāk par labu mazulim, norādot, uz pētījumiem par to, ka “jebkura iejaukšanās sarežģītajā dzemdību fizioloģijā var atstāt ietekmi uz dzemdību procesu un iznākumu.” Tam gan oponē citi. Kāda “Twitter” lietotāja norādījusi, ka, viņasprāt, ļoti sāpīgas dzemdības, kas atstāj emocionālu traumu un posttraumatiskā stresa sindromu (PTSD) uz ilgu laiku, tādējādi daudz biežāk pasliktinot mātes spējas regulēt savu attieksmi pret bērnu un nekrist dusmās un izmisumā grūtos brīžos.