Nopludināti donora dati: publiskajā telpā apspriež Baibas Barones iespējamā donora vārdu

2 komentāri

Orgānu ziedošana ir ļoti jūtīgs temats. Tā ir labas gribas izpausme, un gadījumos, kad orgāns tiek ziedots, būtu jārespektē gan ziedotāja godpilna piemiņa un orgāna saņēmēja turpmākā atveseļošanās.

Neraugoties uz to, sabiedriskajā telpā plaši tiek apspriests Baibas Barones – jaunietes, kurai steidzami bija nepieciešama aknu transplantācija – iespējamā donora vārds.

Nedēļas sākumā sabiedrībai kļuva zināms, ka pēc divu mēnešu gaidīšanas Tartu slimnīcā Baibai Baronei Latvijā ir atrasts aknu donors. Līdz ar šo ziņu parādīšanos vairākos interneta portālos tika minēts arī iespējamā donora vārds. Kaut arī personu datu aizsardzība tiek sargāta ar likumu, tomēr šis gadījums neesot Valsts datu inspekcijas kompetencē.

Sabīne Niedola, Valsts datu inspekcijas pārstāve

Šis jautājums nav datu valsts inspekcijas kompetencē, mēs uzraugām fizisko personu datu aizsardzības likumu, kas ir par fiziskām personām, līdz ar to šis gadījums par mirušu personu diemžēl uz to neattiecas.

Valsts datu inspekcija skaidro, ka par orgānu donoru anonimitāti, tostarp arī par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību, rūpējas Zāļu valsts aģentūra, kura izsniedz atļaujas un arī kontrolē datu drošību iestādēs, kuras nodarbojas ar transplantāciju.

Egita Diure, Zāļu valsts aģentūras pārstāve

Ja organizācijas apņēmušās ievērot personas datu aizsardzības nosacījumus, mēs nevaram teikt, ka kāds no šīm organizācijām, no transplantācijas centra vai orgānu ieguves organizācijas, tos datus ir izpaudis – varbūt tas ir bijis kāds no tuviniekiem, grūti pateikt.

Ja būšot lietā iesaistīto tuvinieku iesniegums, aģentūra veikšot pārbaudi, lai konstatētu, vai dati nopludināti no slimnīcas vai transplantācijas centra. Orgānu donores personas datu publiskošanu nosoda Latvijas Žurnālistu asociācija un lūdz tiesībsargājošās institūcijas izvērtēt, vai pārkāpti normatīvie akti un kurš par to atbildīgs. Šo pēcpusdien informācija par iespējamo donoru no atsevišķām interneta vietnēm, kur tā iepriekš bija publicēta, jau tika izdzēsta.

TOP komentāri

 • Gunta
  0 0 0

  Gunta

  Joprojām nekropole. lv ir šis teksts: https://nekropole.info/lv/Gita-Valtenberga: Gita Valtenberga bija Atmodas laika žurnāliste, Elektronisko sakaru direkcijas, vēlāk Latvijas Nacionālās operas sabiedrisko attiecību pārstāve. Strādājusi kā Saeimas Priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos. Vēlāk - VAS Latvijas Pasts Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja.

  Pēc mediju ziņām, - mirusi traģiskā nāvē, kļuvusi par orgānu donoru jaunai sievietei, kurai bija nepieciešama aknu transplantācija.
 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Ir lietas, par kurām neviens sevi cienošs cilvēks, arī medijs,skaļi nerunās lētas popularitātes dēļ.Nedrīkst iedzīvoties uz otra nelaimes rēķina ne naudā, ne slavā.Lai Baibai veicas, viņai ir divas dzimšanas dienas svinamas turpmākajā dzīvē un jādzivo par vēl vienu cilvēku.Liels uzdevums.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl