Nopietns brīdinājums: Latvijā draud izzust vairākas putnu sugas

Komentāri

Pirmo reizi pasaulē pierādīts, ka klimata pārmaiņas atšķirīgos kontinentos putnu sugas ietekmē līdzīgi. Starptautiskā pētījumā piedalījies arī bioloģijas doktors Ainārs Auniņš no Latvijas Universitātes. Viņš prognozē, ka nākotnē klimata pārmaiņu dēļ Latvijā izzudīs vairāki desmiti putnu sugu.

Lakstīgala – ir viens no putniem, kurš jau šā gadsimta beigās klimata izmaiņu dēļ Latvijā vairs nebūšot sastopams, liecina pētnieku prognozes. Tās vietā būs rietumu lakstīgala, kura jau tagad ir konstatēta Latvijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kopumā vairāk nekā 30 pētnieku no Eiropas un ASV analizējuši apmēram 500 parastākās putnu sugas, kas apdzīvo divus kontinentus. Pētot to skaita izmaiņas pēdējo 30 gadu laikā, pirmo reizi izdevies pierādīt, ka klimata pārmaiņas atšķirīgos kontinentos putnu skaitu ietekmē līdzīgi.
Pētījums pirms mēneša nopublicēts arī ietekmīgajā žurnālā ”Science”. Lai izveidotu kopainu par situāciju abos kontinentos, no Latvijas pētījumā izmantoti Latvijas Ornitoloģijas biedrības veikto ligzdojošo putnu monitoringa rezultāti. Biedrības ornitologs Agnis Bušs norāda, ka klimata pārmaiņu ietekmi pierāda arī fakts, ka no Latvijas gandrīz izzudusi baltirbe.

Ornitologs ir pārliecināts, ka nākotnē mežā dzirdamā melodija noteikti mainīsies, tomēr, viņaprāt, daba spēs pielāgoties putnu skaita izmaiņām klimata dēļ.

Viena no versijām – kāda suga var sākt pārlieku dominēt un dabā radīt haosu, izspiežot no sistēmas ārā citas sugas. Otra – var parādīties daudz invazīvu sugu.

Pētnieki sola šo pētījumu turpināt un izvērst vēl citos aspektos, lai ar to arī iepazīstinātu politikas veidotājus. Bet vēl liels drauds putniem ir tiešā cilvēka ietekme – lauksaimniecības un mežizstrādes darbi.

Skaties video!

Lasi vēl