VID vēršas pret bijušajiem darbiniekiem, lai piedzītu zaudējumus 17 000 eiro apmērā

2 komentāri
VID vēršas pret bijušajiem darbiniekiem, lai piedzītu zaudējumus 17 000 eiro apmērā
Foto: LETA

Rīgas rajona tiesa sākusi skatīt kādu visai pamācošu lietu, proti, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vēršanos pret saviem bijušajiem darbiniekiem. Runa ir par žurnālistes Ilzes Jaunalksnes telefonsarunu noklausīšanās skandālu, kurā par vainīgiem atzina četrus bijušos Finanšu policijas pārvaldes darbiniekus. Viņu dēļ VID bija spiests žurnālistei izmaksāt kompensāciju, ko tagad centīsies piedzīt no pašiem vaininiekiem. 

Uz tiesas sēdi šodien ieradās divi no četriem bijušajiem finanšu policistiem, kuri pirms nu jau desmit gadiem noklausījās žurnālistes Ilzes Jaunalksnes telefonsarunas. Tie bija Vasīlijs Kivļonoks un Aldis Klems. Abi pārējie – Jānis Laizāns un Raivis Freibergs – uz sēdi bija atsūtījuši savus pārstāvjus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tiesvedība pret viņiem ilga astoņus gadus, līdz visi četri tika atzīti amatpersonas pilnvaru pārkāpšanā. Novilcinātā tiesāšanās tomēr paglāba bijušos finanšu policistus no cietumsodiem, ko paredzēja zemākas instances. Tā vietā viņi tika cauri vien ar naudas sodiem. Savukārt žurnāliste no apsūdzēto bijušās darbavietas – VID – saņēma kompensāciju 12 000 latu apmērā.

Viņas advokāts Romualds Vonsovičs nebija gatavs samierināties, ka par amatpersonu noziegumiem atkal maksā valsts, kā tas ierasts līdzīgos gadījumos.

Romualds Vonsovičs, zvērināts advokāts:

Man nav pieņemami skaidrojami no augstām amatpersonām, ka zaudējumi valstij nodarīti, neko nevar darīt, saslēgtie līgumi slikti. Tās ir pilnīgas muļķības un absurds! Jāvelk ārā, kas ir līgumu autori, kas tos ar saviem parakstiem apstiprinājuši. Un no viņiem bez žēlastības jāpiedzen valstij nodarītie zaudējumi!

2014. gada beigās Vonsovičs vērsās pie toreizējās premjerministres Laimdotas Straujumas, lai atgādinātu Valsts pārvaldes iekārtas likumā rakstīto, ka zaudējumus var piedzīt no konkrētās amatpersonas. Rezultātā tapusi VID prasība pret četriem saviem bijušajiem darbiniekiem. Tas ir pirmais šāda veida precedents.

Summa, ko par labu valstij tagad centīsies piedzīt no apsūdzētajiem, ir Jaunalksnei izmaksātā kompensācija pluss tiesāšanās izdevumi. Pārkonvertējot uz eiro, tie ir 17 510,43 eiro. VID tos vēlas piedzīt solidāri, tātad virs 4000 eiro no katra, tomēr neviens no vaininiekiem labprātīgi no šādas summas šķirties nevēlas. Tiesai sākoties, atbildētāji protestēja arī pret mediju klātbūtni tiesā. Sēdi pasludināja par slēgtu, neatsaucoties ne uz kādām likuma normām, kas to pamatotu.

Foto:

Lai nu kā, cietušajai žurnālistei gandarījums, ka šāda prāva būs reizē brīdinājums un atgādinājums arī citām amatpersonām, ka būšana valsts pārvaldē nav privilēģija, kas ļauj īstenot mafijas tēvu pasūtījumus.

Ilze Jaunalksne, žurnāliste:

Protams, ka, gadiem ejot, daži manu telefonsarunu pasūtītāji vairs nav starp dzīvajiem, daži klaiņo starp pasaules ārēm. Bet vēl ir pietiekami daudz cilvēku, kuri var pastāstīt, kā tas tika īstenots. Es nebeidzu domāt, ka pasūtītāju lieta tiks atklāta.

Tikmēr valstij nodarīto zaudējumu piedziņa turpināsies tikai augustā. Šodien lietu pēc būtības tā arī vēl nesāka skatīt.

TOP komentāri

 • Seniors
  +2 +2 0

  Seniors

  Un , pret parejiem zagliem , NEVERSISIES ? par kapeikam , sudz tiesa ! Par miljoniem un simtiem tukstosiem eiro izkrapsanu , pakratis , ar pirkstinu , mazak - ta nedari ???
 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  Labs iesākums.Katram aplamam un klūdainam lēmumam ir autors, kam par to jaatbild ar savu, ne valsts naudu.Tad tā nemētāsies ar naudu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl