Nokaltis koks Uzvaras parkā pārtop par unikālu vides objektu

9 komentāri

Rīgā pirms gada nokaltusi goba ieguvusi otru dzīvi, jo tai ķērušies klāt tēlnieki, kas iegravē kokā latviešu spēka zīmes.

Par izaicinošu uzdevumu tēlnieki Inese Valtere un Donatas Mockus uzskatījuši piedāvājumu izveidot skulptūru no 100 gadus vecās un nokaltušās gobas, bet ideja iepatikās abiem uzreiz.

Tas esot bijis lēns un pārdomu pilns process, viņi stāsta. No Rīgas pašvaldības puses māksliniekiem bija lūgums akcentēt šajā darbā Latvijas un Japānas sadarbību, jo pirms 6 gadiem uzlecošās saules zemes vēstniecības diplomāti uzdāvināja mūsu galvaspilsētai 114 sakuras stādus, kas tika iestādīti Uzvaras parkā un lieliski iedzīvojās. Turklāt pati goba atrodas pie sakuras dārza.

“Viņi gribēja uztvert sadarbību starp Latviju un Japānu, tas bija galvenais uzdevums, ar kuru bija jātiek galā. Sākumā ir latviešu spēka zīmes – auseklītis, rīta zvaigznes atmošanās zīmes un pēc tam viņas pāriet sakuras ziedos, kas ir laika rituma, jaunavības un vecuma pāreja,” stāsta Valtere.

Pēdējās trīs vasaras šī vismaz 100 gadu veca goba sāka slimot un pirms gada nokalta pavisam. Ļoti negribējās nozāģēt koku šādā cienījamā vecumā, stāsta pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” speciālisti. Tāpēc ielūkojās citu Eiropas pilsētu pieredzē.

Uldis Zommers
SIA “Rīgas meži” valdes loceklis

Protams, žēl bija to visu skaisto vainagu sastrādāt malkā un aizvest prom. Bieži vien šādiem kokiem ļauj tupināt dzīvi tādā neparastā veidā, dažādi izdaiļojot un izkrāsojot.

“Reti galvaspilsētas iedzīvotāji pēdējās divās nedēļās kopš tēlnieki šeit strādā paiet garām vienaldzīgi, nepaskatoties, ko mēs šeit darām,” saka tēlnieks no Lietuvas Donatas Mockus. Gandrīz katrs garāmgājējs painteresējas, kas te top.

Foto: F64

LNT aptaujātie iedzīvotāji atzinīgi novērtē pašvaldības ideju pārveidot 100t gadus vecu gobu par īpašu skulptūru.

AismaMan tas liekas ļoti pozitīvi! Mēs nozāģētu, atstātu celmu un nepaliktu nekas. Un tagad uz simtgadi tās zīmes iekšā iegravētas, vienkārši dievīgi. Bērni pa gabalu jau saskatīja dažas zīmes.

Paveicās, ka gobai nav bojāts sakņu kakls, priecājas speciālisti, tas nozīmē, ka tā vēl ilgu laiku priecēs Uzvaras parka atpūtniekus. Šī vides mākslas objekta mūžs būs vismaz astoņi gadi.