Komentāri

Finanšu ministrijas piedāvātā nodokļu reforma saskaras ar arvien skaļāku kritiku no dažādām sabiedrības grupām, kurām gaidāmās pārmaiņas nebūs labvēlīgas. Reformu plānus līdzšinējā veidolā neatbalsta, piemēram, Zaļo un zemnieku savienībā ietekmīgās lauksaimnieku organizācijas – un arī, piemēram, Latvijas Pensionāru federācija. Izskan arī bažas, ka, īstenojot reformu, uzņēmējiem zudīs motivācija ziedot labdarības, sporta un kultūras organizācijām, kuras lielā skaitā tikšot slēgtas.

Visskaļāk neapmierinātību ar gaidāmo nodokļu reformu pauž nevalstiskās organizācijas. Reforma likvidē esošo kartību, kad uzņēmumiem nav jāmaksā peļņas nodoklis par summu, kas ziedota sabiedriskā labuma organizācijām.

Ja to atcels, visu Latvijas NVO ieņēmumi gadā saruks no 100 līdz aptuveni 20 miljoniem, pārvelkot treknu krustu labdarības, sporta un kultūras atbalstam Latvijā. Tas nozīmē, ka mēs esam situācijā, kad simtiem organizāciju tiek slēgtas, ļoti daudzi cilvēki tiek atbrīvoti no darba.

Lai bažas mazinātu, ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola NVO pārstāvjiem sola kompromisu. Proti, uzņēmēji varēšot izvēlēties, vai ziedojumus veikt no peļņas daļas, ko neapliktu ar nodokli, vai paša nodokļa peļņas sadales brīdī. NVO gan ministres solījumiem neticot.

Taču pret nodokļu reformu noskaņoti ir arī daudz ietekmīgi spēlētāji kā nevalstiskais sektors. Ar aicinājumu atlikt tās ieviešanu līdz 2019. gadam klajā nākusi Ārvalstu investoru padome. Investori uzskata, ka kopā ar nodokļiem jāmazina birokrātiskais slogs, kas ir daudz nopietnāka problēma. Turklāt VID nepietikšot laika, lai pārmaiņas administrētu jau nākamgad, tāpēc var kārtoties haoss, kādu pērn pieredzējām ar mikrouzņēmuma nodokļa izmaiņām.

Pret Reiznieces-Ozolas piedāvājumu noskaņota arī Zaļo un zemnieku savienībā ietekmīgā pensionāru federācija. Seniori pieprasa straujāku ar nodokļiem neapliekamā minimuma palielināšanu.

Arī pensionāru jautājumā tiek meklēts kompromiss. Iespējams, neapliekamais minimums vairs netiks piemērots lielajām pensijām, bet vidējām palielināts līdz vismaz 300 eiro. Pret reformu noskaņota arī ZZS pārraudzītā Zemkopības ministrija. Lauksaimnieki satraukušies par ieceri palielināt akcīzes nodokļa likmes dīzeļdegvielai un pieaugušo finansiālo slogu privāto mežu īpašniekiem. Par spīti daudzajām iebildēm arī pašas partijā, Reizniece-Ozola no reformas īstenošanas nākamgad nedomā atkāpties. Nodokļu stratēģijas pamatnostādnes valdība paredzējusi pieņemt nākamnedēļ.

Lasi vēl