Komentāri

Politiskajās aprindās sākušās diskusijas, kurš nākamajā gadā būs tiesīgs saņemt valsts apmaksātus medicīniskus izmeklējumus un manipulācijas, bet kurš ne.

Veselības ministre Anda Čakša vairāk atbalsta ideju nodokļa maksātājus nošķirt no nemaksātājiem. Pagaidām izskatās, ka šis variants arī tiks atbalstīts. Tomēr joprojām aktuāli ir arī citi piedāvājumi.

Nozares ministrijā patlaban top Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts. Tajā plānots ierakstīt līdz šim valdībā izskanējušos solījumus par mediķu algu paaugstināšanas grafiku, par finansējuma palielināšanu nozarei līdz 4% iekšzemes kopprodukta nākamo divu gadu laikā. Jau tagad varot prognozēt, ka tuvākajā laikā asas diskusijas izvērsīsies par gadiem ilgi “muļļāto” obligāto veselības apdrošināšanu. Nozares ministrijā aizstāv versiju par sociālā nodokļa maksātāju nodalīšanu no nemaksātājiem.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre

Tieši tāpēc ir šis sadalītais grozs. Ir neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana, kas mūsu gadījumā ietver primāro veselības aprūpi, infekcijas slimības, psihiskās slimības, bet pilns grozs ir pieejams, tikai nomaksājot nodokļus.

Atsaucību nav guvusi ideja par veselības nodokļa ieviešanu, – katram strādājošajam vidēji mēnesī maksājot, piemēram, 20 eiro. Arī mediķu arodbiedrībā uzskata, ka sociālā nodokļa maksātāju nodalīšana no nemaksātājiem varētu būt pieņemams variants.

Valdis Keris
Mediķu arodbiedrības vadītājs

Ņemot vērā daudzus viedokļus, kas ir izskanējuši no darba devēju organizāciju puses par to, ka ir jābūt principam, – kurš nemaksā, tam nebūs ēst, tad šis kompromisa variants varētu būt visām ieinteresētām pusēm vispieņemamākais variants.

Pagaidām notiek aktīvas diskusijas par to, kā sistēmai varēs pieteikties sociālā nodokļa nemaksātāji. Pagaidām ir vairākas versijas, tostarp ikmēneša valsts nodeva.

Romualds Ražuks
Saeimas Veselības aprūpes apakškomisijas vadītājs (Vienotība)

Mēs tādu kā mērķi nostādījām 1% no minimālās algas. Tie ir 4,30 eiro, varbūt būs 8,60. Sākumā tā tiešām būs ļoti neliela summa, lai cilvēkus pieradinātu pie šīs sistēmas un nesagrautu to jau no paša sākuma ar kaut kādu nesamaksājamu summu.

Darbs pie Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta Veselības ministrijā notiks visu šo mēnesi. Darba versijai jābūt gatavai septembra sākumā, kad to skatīs valdībā.

Lasi vēl