Nodokļu nemaksātāji vēl līdz vasarai varēs saņemt veselības aprūpi bez maksas

8 komentāri

Valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešana tiks pārcelta līdz vasarai, tā trešdien, 9.janvārī, lēma Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Pret priekšlikumu arī turpmāk ļaut visiem pacientiem pieeju pilnam pakalpojumu grozam iebilda Veselības ministrija. Tā uzskata, ka tagad izdevīgāka situācija būs nodokļu nemaksātāji un valsts budžetā garām aizies pāris miljoni eiro.

Sākotnēji obligāto veselības apdrošināšanu bija nodoms īstenot no šī gada sākuma, taču tehnisku problēmu dēļ joprojām nav iespējams sašķirot pacientus tajos, kuri maksā sociālo nodokli un ir automātiski apdrošināti, un tajos, kuri nodokli nemaksā un kuriem pašiem sevi jāapdrošina.

Nacionālais veselības dienesta (NVD) speciālisti trešdien taisnojās, ka dienu un nakti strādā, lai visas valsts datu bāzes tiktu apvienotas, kurās ir informācija par dažādām pacientu grupām. Garantijas, ka viss darbosies, joprojām neesot.

Ilze Āboliņa
veselības ministres padomniece e-veselības jautājumos

Mēs redzam, ka līdz mēneša beigām šīs datu bāzes varam saslēgt produkcijas vidē, bet es uzreiz gribu bilst, ka ir bažas par datu kvalitāti attiecīgajos reģistros. Es varu atbildēt par datu kvalitāti, kas ir Veselības ministrijas pārvaldībā, to e-veselības sakarā mēs esam kārtojuši pēdējos divus gadus. Bet, – kad pieslēgsim visas datu bāzes, kopumā 26, ieskaitot mūķenes, kā šie dati tiek vadīti…Šis projektiem ir viens no lielākajiem Latvijas vēsturē.

Bažas, ka kaut kas varētu nestrādāt pauž ārstu biedrība. Mediķiem vēl labā atmiņa pērn piedzīvotais haoss ar e-veselības sistēmas palaišanu. Viņi aicināja deputātus nepieļaut, ka  pacientu dalīšana tiek atstāta uz viņu pleciem.

Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece norāda: “Ir nepieciešams pārejas posms uz dieviem groziem, ņemot e-veselības radītos tehniskos traucējumus un arī cilvēku nezināšanu līdz galam, jo nav informētība Latvijā.”

Nedalot pacientus, ārsti pārkāpj likumu, bet pacientus mudina maksāt par apdrošināšanu, kas nemaz nav derīga.

Andrejs Klementjevs
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāts (Saskaņa)

Jūs zinājāt, ka ir nepildāt likuma prasību, ka ir apdraudēta valsts reputācija, ka sūdzēsies ārsti un klienti. Pacienti, kuri samaksāja brīvprātīgo apdrošināšanu šodien arī izskatās dumji. Viņi izpildīja likumu un ir zaudētāji.

Rezultātā, komisijas vairākums atbalstīja priekšlikumu par apdrošināšanas sistēmas ieviešanas pārcelšanu uz 1.jūliju.

“Iedzīvotāji var būt mierīgi, viņi veselības aprūpi saņems. Visi, – gan tie, kas ir sociālā nodokļa maksātāji, gan tie, kas maksā citus nodokļus,” saka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”).

Pret tik garu pārejas periodu iebilst Veselības ministrijā – tur prognozē, ka datu bāzes varēs savienot daudz ātrāk, turklāt atlikšana radīšot nevajadzīgu saspīlējumu pacientu vidū.

“Šobrīd bonuss ir tiem, kuri nav veikuši iemaksas. Kāds, kurš ir veicis iemaksas, varētu būt neapmierināts,” norāda veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Gala lēmumu, kad un vai vispār, jaunā apdrošināšanas sistēma stāsies spēkā, pieņems Saeima.

8 komentāri