Nodokļu maksātāji maksā par ierēdņu kļūdām

1 komentārs

Vai nodokļu maksātājiem ir jāmaksā par ierēdņu pieļautām kļūdām vai likumpārkāpumiem. Lai arī vairumam iedzīvotāju atbilde noteikti būs jā, realitātē tieši viņi sedz zaudējumus, ko apzināti vai neapzināti valstij nodara ierēdņi un arī politiķi.

Tas notiek par spīti tam, ka Latvijas likumi ļauj regresa kartībā no vainīgajiem piedzīt zaudējumus. Izšķērdības skandāli valsts pārvaldē nav nekas neparasts, tomēr pēdējā laikā īpaši izceļami divi.  Izgāšanās ar Latvijas dalību Expo 2015 cena uz šo dienu ir viens miljons 173 tūkstoši eiro. Naudu Ekonomikas ministrija bezjēdzīgi samaksājusi paviljona projektētājiem un  būvniekiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Savukārt pirms sešiem gadiem palaistā portāla skolas.lv izmaksas ir vēl iespaidīgākas – 3,5 miljoni eiro. Šī summa, kas pietiktu, lai pabarotu visu mazo lauku skolu skolēnus, samaksāta zaļzemnieku savienībai pietuvinātiem IT uzņēmumiem par interaktīvu platformu, kuru ne tikai netiek izmantota, bet kura pat īsti nestrādā. Tagad to likvidē, bet Eiropas fondu pārvaldnieki Izglītības ministrijai strikti pateikuši, ka tā nesaņems ne centu no projektā ieguldītā. Abos gadījumos ierosinātas disciplinārlietas, tomēr cerības atgūt bezjēdzīgi iztērēto ir faktiski nekādu.

Četri miljoni eiro – šāda summa bezjēdzīgi iztērēts par diviem pēdējiem gadiem.

Latvijas tiesu prakse tiešām nav neviena pozitīva piemēra, kad no ierēdņa regresa kartībā piedzītu valsts budžetam nodarītos zaudējumus. Ļoti reti ir gadījumi, kad valsts vai pašvaldību amatpersonas nonāk uz apsūdzēto sola.

Līdz ar to vienīgais, kas izšķērdētājiem draud, ir disciplināratbildība, naudas sods vai pazemināšana amatā. Skaļākajos skandālos valsts darbinieki parasti izvairās arī no tās, vienkārši uzsakot darbu. Tieši to izdarīja par Expo tieši atbildīgais Ekonomikas ministrijas darbinieks Roberts Stafeckis. Saskaņā ar likumu viņš var droši pieteikties darbā citā ministrijā, jo, neesot ierēdnim, disciplinārlietu nevar atjaunot.

Jāpiebilst, ka formāli zaudējumus tomēr varētu piedzīt no atbildīgajiem. Disciplinārlieta beidzās ar amatpersonas aiziešanu no amata, bet, ja pārkāpumi ir nopietni, krimināllikumu neviens vēl nav atcēlis, atlūgums nav indulgence vai apžēlošanas akts. Ierēdnim par savām kļūdām jāmaksā vienīgi pašam, nevis nodokļu maksātājiem.

TOP komentāri

  • Tāpēc
    +1 +1 0

    Tāpēc

    paputējušie uzņēmēji laužas pie valsts siles, lai baudot bezatbildības augļus, nosmeltu savu daļu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl