2 komentāri

Jaunais gads atnesis desmitiem būtisku un arī mazāk svarīgu izmaiņu, kas turpmāk ietekmēs ikviena iedzīvotāja ikdienu. Apkopojām dažas, ko būtu vērts ņemt vērā.

Preces, kam gaidāms būtiskākais cenu pieaugums nodokļu un nodevu veidā, nav uzskatāmas par pirmās nepieciešamības lietām, taču ja ar jauno gadu negrasāties mainīt ieradumus, dzīve kļūs dārgāka.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Uz visiem satiksmes dalībniekiem no šodienas atteicas jauni Ceļu satiksmes noteikumi. Un tajos ir jauni nosacījumi par auto novietošanu pie krustojuma. To tagad var likt piecus metrus no ceļa noapaļojuma sākuma, nevis brauktuvju krustošanās vietas, kā tas bija līdz šim.

Vairākas izmaiņas attiecas arī uz velosipēdistiem. Ja uzstādīta attiecīgā zīme, viņi drīkst braukt pa sabiedriskā transporta joslu. Taču vienlaikus stājas spēkā arī plaši apspriestais pienākums primāri izmantot brauktuvi, bet pa ietvi braukt tikai izņēmuma gadījumos.

Veselības jomā turpinās cīņa ar našķiem un citu neveselīgo ēdienu. Šodien stājas spēkā jauns saraksts ar produktiem, ko drīkst tirgot skolu kafejnīcās. Tajā iekļauti, piemēram, svaigi un žāvēti augļi un dārzeņi, piens un piena produkti ar zemu tauku saturu, kā arī šokolāde ar noteiktu kakao daudzumu.

Vairākās jomās šogad varēsim ietaupīt, tai skaitā, maksājot par gāzi. Vismaz pusgadu tiem, kas dabasgāzi izmanto plītīs, tā bus ar 2% lētāka, bet apkurē – par 4% lētāka. Vidēji par desmit procentiem saruks arī elektrības cenas.

Izmaiņas sajutīs smēķētāji – cenu pieaugums skars visa veida tabakas izstrādājumus – cigaretes, cigarillas kā arī elektroniskās cigaretes. Sadārdzinājums naudas izteiksmē atkarīgs, no tā cik daudz patērējat.

Sadārzināsies arī alkohols. No alus līdz degvīnam vai citiem stiprajiem dzērieniem. Cenas pieaugums mērāms centos, taču proporcionāli lielāko nastu iznesīs alus.

Sekojot izmaiņām naftas tirgū šobrīd ir samazinājušās degvielas cenas. Likumdevēji mirkli izmantojuši, lai akcīzes nodokli celtu arī šajā jomā. Litru benzīna tas sadārdzinās par 2,5 centiem, dīzeli par nepilnu centu, bet tie kas lieto gāzi papildus maksās 4,5 centus par akcīzi.

 

Nodokļu politikas izmaiņu rezultātā cilvēkam, kura ienākumi sastāda minimālo algu, mēneša ienākumi palielināsies par 9 eiro mēnesī. Tiešā veidā tas skartu vairāk nekā 180 tūkstošus gan valsts, gan privātajā sektorā strādājošos Latvijas iedzīvotāju kuru ienākumi ir zemi.

 

Pagaidām gan šo var saukt par pusieguvumu – vairākus desmitus eiro reāli makā varēs sajust tikai tie, kas Valsts Ieņēmumu dienestā iesniegs gada ienākumu deklarāciju. Un arī tad nauda kontā nonāks nevis 2016.gadā, bet vēlāk.

Tādēļ iecere joprojām tiek vērtēta neviennozīmīgi – cik būs tādu, kas šo iespēju tiešām izmantos.

Vienlaikus, 2016.gadā ar ienākumu samazinājumu jārēķinās tai sabiedrības daļai, kuras mēneša ienākumi pārsniedz 4000 tūkstošus eiro. Tas ir slieksnis, kad ieslēdzas tā sauktais solidaritātes nodoklis.

Uzņēmēji un ekonomisti pauž bažas, ka šis varētu būt šāviens kājā.  Augsti apmaksātais darbaspēks vai nu pārcelsies strādāt citur vai meklēs nodokļu optimizācijas iespēju.

Kopumā par jauno – 2016.gadu var teikt, ka tajā manāmas ienākumu nevienlīdzību mazinošas tendences, taču atstājot pārāk daudz vietas kritikai.

Video

TOP komentāri

 • Kaspars Bergmanis
  +2 +2 0

  Kaspars Bergmanis

  Aizmirsāt vēl dažas un būtiskas lietas. Palielināts par 120% ceļa nodoklis komerctransportam līdz 3,5t. PVN priekšnodokli uzņēmumi ( attiecībā uz transportu- degviela, auto noma, rez/daļas, serviss) var piemērot tikai pusi.
  Tas nozīmē, ka kopumā cenas tikai celsies.
 • V
  +1 +1 0

  V

  Piekrītu, cenu kāpums ir neizbēgams. Nodokļu sloga palielināšna nedos budžetā papildus naudu, bet graus vēl vairāk uzņēmēju darba apstākļus, mazinās konkurētspēju. Īpaši tas pamuļķis, kas izdomāja celt degvielai akcīzi un transportam būtu publiski noperams un jātur no likumiem pēc iespējas tālāk.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl