No valdības prasīs 22 miljonus kompensācijām 5000 ugunsdzēsēju, cietumsargu, robežsargu un policistu

Pievienot komentāru
No valdības prasīs 22 miljonus kompensācijām 5000 ugunsdzēsēju, cietumsargu, robežsargu un policistu

Iekšlietu ministrija nākamnedēļ no valdības prasīs 22 miljonus eiro, lai izmaksātu kompensācijas par neapmaksāto darba laiku vairāk nekā 5000 ugunsdzēsēju, cietumsargu, robežsargu un policistu. Pretējā gadījumā valstij draudot noslīkšana tiesvedību jūra. Tomēr Finanšu ministrija jau tagad saka – šādas naudas nav.

Jāapmaksā pusdienas

Neilgi pirms Jāņiem Augstākā tiesa pieņēma galīgo lēmumu gadiem ilgušā strīdā starp valsti un ugunsdzēsēju Raimondu Kučinski par to, vai viņam pienākas samaksa par pusdienu pārtraukumos pavadītajām stundām. Tiesa lēma, ka pienākas. Arguments bija vienkāršs – glābējs pusdienu pārtraukumā nedrīkst pamest darba vietu, tātad pusdienu pārtraukums nemaz nav īsts brīvais laiks.

Līdz tiesas spriedumam šāda kārtība attiecās ne tikai uz visiem ugunsdzēsējiem, bet arī cietumsargiem, kā arī daļu robežsargu un policistu – kopā vairāk nekā 5000 cilvēku. Viņiem tagad pienākas kompensācijas par līdz šim neapmaksātajām pusdienu stundām. Iekšlietu ministrija izrēķinājusi, ka tam nepieciešami 22 miljoni eiro. Šo summu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem tā valdībā prasīs jau nākamnedēļ.

”Ja valdība atbalstīs, tālāk būs dienestu darbs konkrēti aprēķināt katram darbiniekam individuāli pienākošās kompensācijas,” skaidro iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Naudas nav

Finanšu ministrija pagaidām vairās sniegt stingru atbildi, vai kompensācijām vajadzīgā nauda budžetā varētu atrasties. Tomēr no ministrijas paustā izriet, ka diez vai. Budžetā neparedzētiem gadījumiem šobrīd atlikuši 17 miljoni eiro. Tas ir par pieciem miljoniem mazāk, nekā vajadzīgs, lai kompensācijas izmaksātu. Iekšlietu ministrs gan norāda – nauda kaut kur būs jāsameklē šā vai tā, jo to paredz tiesas spriedums.

Draud ar jaunām tiesām

Savukārt Iekšlietu darbinieku arodbiedrības ir noskaņota kareivīgi – ja valdība negribēs maksāt labprātīgi, tai jārēķinās ar pieciem tūkstošiem jaunu tiesas procesu, kad cilvēki kompensācijas prasīsi individuāli.

Jāpiebilst, ka pat piešķirot tagad vajadzīgos 22 miljonus eiro ierēdņu galvassāpes nebeigsies. Tiesas lēmuma dēļ pusdienu stundas iekšlietu darbiniekiem būs jāapmaksā arī nākotnē, un tas ik gadu no valsts budžeta prasīšot vēl 7-11 miljonus eiro.

Video