No ūdenstilpnēm šogad izcelti jau vairāki noslīkušie; glābēji aicina nebūt pārgalvīgiem

Pievienot komentāru

Tik agri iestājoties vasarīgiem laikapstākļiem, daudzi jau atklājuši peldēšanās sezonu. Diemžēl atpūta brīvā dabā nereti noved pie nelaimes gadījumiem.

Gatavojoties vasarnieku pieplūdumam nedēļas nogalē, glābēji atgādina, kā peldvietās jāuzvedas un kā rīkoties, ja ūdenī pamanīts slīcējs.

Ne katru gadu oficiālās peldsezonas atklāšana reāli sakrīt ar ūdens priekiem piemērotiem laikapstākļiem, tāpēc šogad iedzīvotāji siltos saules starus steidz izbaudīt jau rīta agrumā. Diemžēl, gada siltākie mēneši ir tas laiks, kad notiek visvairāk nelaimes gadījumu pie un uz ūdens, tāpēc noder zināšanas, kā rīkoties, ja kāds slīkst.

Siltais laiks var būt maldinošs, jo ūdens temperatūra joprojām vēl ir zema. Tas var radīt aukstuma šoku un rezultātā krampjus. Lai izvairītos no muskuļu krampjiem, pēc sakaršanas saulē ūdenī ir jāiet lēnām. Ieteicams sākt peldēšanās sezonu tikai tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18 grādus.

Juris Lūkass
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks

Peldētgribētājiem vajadzētu novērtēt ūdens temperatūru, jo krasas temperatūras maiņas var radīt dažādus procesus organismā, kā dēļ varētu iestāties pat letālas sekas.

No ūdenstilpnēm šogad izcelti jau 29 noslīkušie. Glābēji lieku reizi atgādina, kā rīkoties ārkārtas situācijā. Ir mānīgi domāt, ka slīkstošais sauks skaļi pēc palīdzības. Cietušo var pamanīt pēc dažādām nestandarta kustībām vai elpceļu turēšanas virs ūdens.

Kā rīkoties ārkārtas situācijās?

Cietušais jāsatver no aizmugures, turot galvu ar rokām, un brasā jāpeld uz krastu. Ja cilvēks ir pie samaņas, jāmēģina nomierināt. Ātrā palīdzība jāizsauc jebkurā gadījumā. Taču vēl pirms steigšanās palīgā jānovērtē pašam sava peldētprasme.

Rīgas pašvaldības policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes vecākais inspektors Pēteris Panovs norāda: “Slīkstošajam instinktīvi vajadzēs pieķerties pie jebkā, lai nenokļūtu zem ūdens. Ja glābējs nezina, kā rīkoties, viņš arī var nonākt riskā… Izglābšanas laikam būtu jābūt trīs līdz piecām minūtēm. Var būt visādi, bet tas būtu tas laiks, kad to vajadzētu izdarīt.

Glābēji aicina ūdens prieku baudītājus nebūt pārgalvīgiem, nelietot alkoholu pirms peldēšanās, kā arī rūpīgi uzraudzīt bērnus. Līdz septiņu gadu vecumam bērnu vispār nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas. Ar atvasēm arī jāizrunā, kā uzvesties pie ūdens un ko darīt nomaldīšanās gadījumā. Policija iesaka bērniem uzvilkt, piemēram, spilgtas peldcepures vai aproces, uz kurām rakstīts vecāku telefona numurs.