No trešdienas sāks vakcīnas pret Covid-19 trešās devas potēšanu iedzīvotājiem virs 65 gadu vecuma

0 Komentāru
No trešdienas sāks vakcīnas pret Covid-19 trešās devas potēšanu iedzīvotājiem virs 65 gadu vecuma
AFP/SCANPIX

No trešdienas, 6. oktobra, sāks balstvakcināciju pret Covid-19 iedzīvotājiem virs 65 gadu vecuma, otrdien, 5. oktobrī, valdības sēdē paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš skaidroja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar papildu devu tiek rekomendēta personām, kas vecākas par 65 gadiem, pieaugušajiem sociālās aprūpes centru un pansionātu klientiem. Balstvakcināciju varēs veikt tad, kad būs pagājuši seši mēneši pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas.

Savukārt veselības aprūpes sistēmas darbinieku vai citu profesionālo grupu vakcinācijai pret Covid-19 ar papildu devu zinātnisku un epidemioloģiski pamatotu datu pašlaik nav un kopumā to nerekomendē, jo saslimstība kādās noteiktās profesionālajās grupās pilnībā vakcinētiem cilvēkiem neatšķiras no saslimstības pilnībā vakcinētiem kopējā populācijā.

Savukārt aprūpes sistēmā var pieļaut papildu devas saņemšanu tiem darbiniekiem, kas ir ilgstošā saskarsmē ar Covid-19 pacientiem un nevakcinētiem pret Covid-19 pacientiem, kuriem līdz ar to augsts profesionālais un lokālā uzliesmojuma risks.

Ministrs skaidroja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar papildu devu nav nepieciešama, izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, tiem, kuriem pirms vakcinācijas uzsākšanas bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tad sekojoši saņemtas divas devas, kā arī tiem, kuriem pēc divu devu saņemšanas ir bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tiem, kuriem starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

Papildu vakcīnas devu nevajag arī tiem, kuriem pirms vai pēc vakcinācijas ar “Johnson & Johnson” (J&J) meitasuzņēmuma ražoto vakcīnu bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

Pieteikties balstvakcinācijai pret Covid-19 seniori varēs vietnē “manavakcina.lv” vai pa tālruni 8989, pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē.

Savukārt veselības aprūpes sistēmā strādājošajiem vakcinācijai ar papildu devu prioritāri rekomendē veikt vakcināciju ārstniecības iestādē, kurā persona ir nodarbināta, taču to var darīt arī vietnē “manavakcina.lv” vai pa tālruni 8989, pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē.

Sociālās aprūpes centros tiks rīkota izbraukuma vakcinācija, lai saņemtu gan papildu devu pret Covid-19, gan arī poti pret gripu, lai izvairītos no divu infekcijas slimību izplatības sociālās aprūpes centros.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča pastāstīja, ka no nākamās nedēļas 70 gadus veciem un vecākiem senioriem būs iespēja pieteikt vakcināciju pret Covid-19 mājās. Līdz šim šāda iespēja bijusi vien senioriem vecumā virs 80 gadiem.

Pēc Juhņēvičas sacītā, 4. oktobra dati liecina, ka kopumā telefoniski apzināti vairāk nekā 20 000 personu, no kurām 39% piekrituši vakcinēties, kas, nodaļas vadītājas vērtējumā, apliecina, ka šāda pieeja darbojas. Patlaban notiek sagatavošanās process aicinājuma vēstules izsūtīšanai senioriem, kas līdz šim nav vakcinējušies.

Vakcinācijas nodaļas vadītāja informēja, ka sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu ir veikta vakcinācijas veicināšanas nevalstisko organizāciju projektu izvērtēšana. “Šajā konkursā tika izvērtēti vairāk nekā 20 projekti. No tiem atbalsts un finansējums tika piešķirts 11 projektiem, no kuriem deviņi ir tieši vērsti uz senioriem,” skaidroja Juhņēviča.

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sēdē pavēstīja, ka uz nākamo valdības sēdi tiks virzīts papildu finansiālais atbalsts ģimenes ārstu praksēm.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva Skaties.lv informēja, ka 6. oktobrī plkst. 11.00 “Zoom” notiks preses konference, kurā informēs par balstvakcīnas jeb trešās devas saņemšanas sākšanu vairākām iedzīvotāju grupām – iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem, veselības aprūpes nozares darbiniekiem un pieaugušo sociālo aprūpes centru un pansionātu klientiem.

Preses konferencē piedalīsies Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča, Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska un Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

0 Komentāru