No skaistas lauku sētas īpašnieka līdz pašvaldībai! Aicina pieteikties Latvijas Ainavu arhitektūras balvai

0 Komentāru

Šoruden Latvijā pirmo reizi tiks pasniegta Latvijas Ainavu arhitektūras balva. Pirmdien, 25. martā, sākās darbu iesniegšana, pieteikties ir iespēja teju ikvienam – no skaistas lauku sētas īpašnieka līdz pašvaldībai.

Ainavu arhitektiem šis būs sen gaidīts notikums un ļoti nepieciešams. Šī balva dos pilnu priekšstatu par datu bāzi, proti, par to, kas šai jomā Latvijā eksistē.

Ainavu arhitekte Linda Zaļā norāda: “Arhitektūras gada balva, piemēram, tas nerada to visaptverošo nozares iespaidu, ainavu arhitektūrā ir citas specifiskas lietas. Arhitektu gada skate parasti parāda darbus, kas ir uzbūvēti iepriekšējā gadā, par ainavu to ir ļoti grūti izvērtēt divus līdz trīs mēnešus pēc uzbūvēšanas. Ja balva ir pavasarī, un objekts ir nodots rudenī, tad ziemā apsekojot objektu, par ārtelpu tas priekšstats ir nekāds.”

Pamudinājums dibināt šo balvu radās, lai atskatītos uz padarīto un, lai kolēģiem pateiktu paldies par to lielo darbu, kas ir izdarīts, lai mums veidotos kvalitatīva vide, – tā skaidro Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas pārstāve Ilze Rukšāne, norādot, ka līdz šim viss asociācijas darbs fokusējies, lai stiprinātu likumdošanu. Turklāt ir mērķis sabiedrībai parādīt, cik patiesībā ainavu arhitektūra kā nozare ir plaša. Un arī, lai celtu savu pašapziņu.

“Telpas, ar ko mēs strādājam, ir publiskā ārtelpa un ielas. Kas var būt vēl publiskāks, kā iela. Ar savu darbu mēs ļoti ietekmējam sabiedrību, tās domas, uztveri, veselību,” saka Rukšāne.

Ainavu arhitektūras balvai ir trīs nominācijas – Ārtelpa, Procesi, Personības. Katrā no tām ir vairākas kategorijas, lai pēc iespējas vairāk dažāda līmeņa darbus varētu iesniegt. Tā kā konkurss notiek pirmo reizi, esot grūti prognozēt, cik liela būs atsaucība. Tamdēļ aicināti piedalīties kā skaistas lauku sētas īpašnieki, tā pašvaldības. Var iesniegt arī darbus, kas kaut kādu iemeslu dēļ nav realizēti – kāds bērnudārzs, skola vai parks, ielas rekonstrukcija. Aicināti atsaukties arī studenti, kas nākamie profesionāļi. Un, ja runā par laika nogriezni – tas nebūt nav gads.

Ainavu arhitektūras balvai var pieteikt arī jau pirms daudziem gadiem radītus, laika pārbaudi izturējušus – tātad ilgtspējīgus objektus, piemēram, Rīgas kanālmalas apzaļumošanas risinājumu.

“Tā ir tālredzīga domāšana, kas izturējusi šos gadsimtus, kas pierādījusi, cik svarīga ir šī pilsētas zaļā struktūra. Un neviena no valdībām, no laikiem – ne Ulmaņlaiks, padomju laiks, nav uzsācis šī parka apbūvi, un vienmēr šī vieta ir kopta un uzturēta,” saka Rukšāne.

Ārtelpai ir vajadzīgs laiks, lai tā iedzīvotos, tamdēļ Ainavu arhitektūras balva nebūs ikgadēja, bet ne retāk kā reizi trijos gados.
0 Komentāru