No septembra 100 skolās sāks ieviest izglītības satura reformas

1 komentārs

Jau pēc divarpus nedēļām sāksies jaunais mācību gads, tomēr skolotājiem vēl ir daudz neskaidrību par mācību procesu, tā apgalvo pedagogu arodbiedrībā.

Šoreiz runa ir par jauno kompetencēs balstīto mācību saturu, kam 1. septembrī jāsāk darboties 100 skolās. Taču mācību iestādēs līdz galam nav skaidrs, kā izglītības satura reforma ietekmēs viņu un skolēnu ikdienu.

Kompetencēs balstītas mācības ir izglītības satura reformas stūrakmens. Pārmaiņas paredzētas, sākot no bērnudārza un beidzot ar vidusskolu. Paredzēts attīstīt tādas prasmes kā mācīšanos, pētniecību, pašizziņas, pašiniciatīvas un uzņēmējdarbības, digitālās un kultūras izpratnes kompetences. Piemēram, matemātikas stundā bērniem būs jāizrēķina teksta uzdevums un jāsaliek tekstā pareizi komati. Atzīmi bērns saņems gan matemātikā, gan latviešu valodā.

Guntis Catlaks
Valsts izglītības satura centra direktors

Jaunais mācību saturs nebūs tik ļoti informatīvi pārblīvēts, kā daudzi bieži uzskata ir bijis līdzšinējais. Skolēni, varbūt iedziļinoties, apgūs mazāk tematu. Katrā ziņā darīs to dziļāk, pārdomātāk, jēgpilnāk, lai saprastu šīs mācīšanās jēgu.

No septembra 100 Latvijas skolās kompetenču izglītību izmēģinās testa režīmā. Skolotājiem ir rīkotas mācības, notikušas konferences. Tikmēr nozares arodbiedrība saņēmusi vairāku skolotāju zvanus, kuri norādījuši, ka pilnīgas skaidrības par to, kā būs jāstrādā, turpmāk viņiem vēl nav.

Inga Vanaga
Pedagogu arodbiedrības vadītāja

Bažas ir tādas, ka mācību līdzekļu nav par metodoloģiju. Joprojām ir lielas diskusijas, kā šo jauno mācību saturu tad realizēt. Nav tāda vienota uzstādījuma, kā valstiski mēs to visu realizēsim. Skaidrs, ka pedagogi darīs to visu pēc savas saprašanas, bet sasteigtība var ietekmēt šā projekta realizācijas kvalitāti.

Ministrijā norāda, – nebūšot tā, ka ar 1. septembri visiem skolotājiem būs jāstrādā pēc jaunās metodes. Pedagogiem vairāk būs jāsadarbojas savā starpā – mācību priekšmetus integrējot. Jaunā satura ieviešana notikšot pakāpeniski – sākot ar pirmsskolas izglītības iestādēm un beidzot ar vidusskolām. Ministrijā sola skolotājiem atbildes uz visiem neatbildētiem jautājumiem sniegt piektdien, 18. augustā, speciāli kompetenču izglītībai veltītā konferencē.

Guntars Catlaks
Valsts izglītības satura centra direktors

Nebūs par vēlu. Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka sapratīs. Pedagogi Latvijā ir domājoši un saprotoši cilvēki, un visi ir ieinteresēti jaunajā saturā, to ko tas nesīs gan pedagogiem, gan skolēniem, gan vecākiem.

Izglītības satura reformu Latvijas skolās paredzēts pabeigt 2021. gadā. No Eiropas fondiem šim mērķim ir atvēlēti 14 miljoni eiro.

TOP komentāri

  • Skolnieciņš
    0 0 0

    Skolnieciņš

    Skolnieciņš uzskata, ka zubrīt vajag. Bez zubrīšanas nevar analizēt datus, jo banāli prātā nav jēdzienu uz kuriem var atsperties. Zubrīšana piepilda smadzeni ar domu, nevis ar tukšām emocijām. Un Skolnieciņam nepatīk, ja skolās runās par reliģiju, kaut gan esmu melnais mags vai melnais burvis. Nevajag mācīt suģestiju. Es ar maģiju nodarbojos, lai no sevis izsistu cilvēku ar saviem ierobežojumiem un lai pakāptos hierarhijā. Vel arī lai dominētu par citiem. Man vispār ir daudz savtīgu un nesavtīgu iemeslu maģijai. Bail ir apzināties, cik vājš ir cilvēka ķermenis un cilvēka prāts. Mēs tik ļoti esam atkarīgi viens no otra, ka man pat riebīgi un baisi paliek. Paldies, par rūpēm, ko deva man mani vecāki. Ja es nedabūtu viņu atbalstu, tad mans IQ būtu stipri zemāks. Žēl, ka esmu tikai šīs sabiedrības produkts. Man pat nebija iespēju pašam sevi veidot, jo es uzskatus no citiem uzsūcu. Ja cilvēku neiemāca runāt, tad viņš paliek lopa līmenī, kaut arī ir cilvēks! Skarbi... Un ķermenis ir vājš un mirstīgs. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~{

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl