No pirmdienas cilvēkus bez Covid‑19 sertifikātiem apkalpo tikai pirmās nepieciešamības veikalos

36 komentāri
No pirmdienas cilvēkus bez Covid‑19 sertifikātiem apkalpo tikai pirmās nepieciešamības veikalos
PAULA ČURKSTE, LETA

No pirmdienas, 15. novembra, līdz ārkārtējās situācijas beigām 2022. gada gada 11. janvārī bez Covid-19 sertifikātu uzrādīšanas klientus apkalpos vienīgi pirmās nepieciešamības veikalos.

No šodienas līdz ārkārtējās situācijas beigām “nedrošajā” jeb sarkanajā režīmā” – bez Covid-19 sertifikātu uzrādīšanas – turpinās darboties tikai nelieli pirmās nepieciešamības veikali. Tāpat no šodienas “sarkanajā režīmā” vairs nebūs pieejamas grāmatnīcas, ziedu un datortehnikas veikali, ko ar valdības lēmumu no 15.novembra vairs nepieskaita pirmās nepieciešamības preču veikaliem.

Tāpat, stājoties spēkā valdības noteiktajam tirdzniecības regulējumam, no 15.novembra lielā formāta pārtikas veikali (virs 1500 kvadrātmetriem) bez Covid-19 sertifikātiem nebūs pieejami, piemēram tādi veikali kā, “Maxima XX” un “Maxima XXX” veikali, “SKY”, “Cenu klubs”, “Rimi Latvia” hipermārketi un “Rimi Mini” veikali tirdzniecības centru iekštelpās.

Nevakcinētiem pircējiem būs pieejami tirdzniecības pakalpojumi iekštelpās, ja kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 kvadrātmetriem un ja tiem ir atsevišķa ieeja no ielas. Šādi varēs darboties pārtikas veikali, higiēnas preču veikali, medicīnas preču tirdzniecības vietas un aptiekas, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali un preses tirdzniecības vietas, kuras būs pieejamas ikvienam, arī bez Covid-19 sertifikāta. Līdz ar to “sarkanajā” jeb “nedrošajā režīmā” strādās, piemēram, vairums “Lidl” veikalu, visi “Rimi Express” un lielākā daļa “Rimi Mini” veikalu un “Maxima X” veikali, daļa “Mego” un “Top!” veikalu, visi “Aibes”, “LaTs”, “Vesko” veikali.

Tāpat epidemioloģiski nedrošā vidē jeb “sarkanajā režīmā” strādās –

  • degvielas uzpildes stacijas,
  • autoostas un esošās biļešu tirdzniecības kases dzelzceļa stacijās, kurās tirgo biļetes vienīgi uz iekšzemes maršrutiem,
  • tirgi ārtelpās un ielu tirdzniecības vietas, tirdzniecības pakalpojumu sniedzējam un pircējiem ielu tirdzniecības vietās un atklātā tirgus teritorijā tirdzniecības laikā lietojot sejas maskas.

Biedrībā “Latvijas Mājražotāji” pausta neizpratne par valdības aizliegumu rīkot Ziemassvētku gadatirdziņus. Biedrībā uzsver – tās mērķis ir kopīgi atrast veidu, kā ļaut atbildīgi realizēt savu produkciju Ziemassvētku tirdziņos mazajiem ražotājiem, kam mājražošana ir vienīgais iztikas avots un Ziemassvētki ir vienīgais laiks gadā, kad pircēju interese par produkciju ne tikai atļauj eksistēt, bet sniedz arī iespēju nopelnīt, lai ieguldītu attīstībā. Tāpēc biedrība aicinājusi valdību, ministrus un atbildīgās amatpersonas uz diskusiju tuvāko dienu laikā.

Tikmēr ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs uzsvēris, ka ielu tirdzniecība joprojām ir atļauta un savu produkciju visās preču grupās, visiem pircējiem drīkst tirgot ar pašvaldību saskaņotās tirdzniecības vietās.

Foto: EVIJA TRIFANOVA, LETA

Ikvienam cilvēkam neatkarīgi no tā, ir vai nav Covid-19 sertifikāts, joprojām būs pieejami tādi pakalpojumi kā ēdienu izsniegšana līdzņemšanai, finanšu un apdrošināšanas pakalpojumi, avārijas likvidēšana un neatliekamie komunālie pakalpojumi, remonta un apkopes pakalpojumi un izmitināšanas pakalpojumi (individuāli vai vienas mājsaimniecības ietvaros).

Tikmēr pretēji – “zaļajā režīmā” jeb ar Covid-19 sertifikātu – tirgoties iekštelpās varēs jebkurā veikalā, nosakot tādu maksimālo apmeklētāju skaitu, lai būtu ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju, lietojot mutes un deguna aizsegus.

Visos veikalos iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai veikala nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Ja veikalā nodrošina grozus, ratus vai citus šādus iepirkšanās līdzekļus apmeklētājiem, apmeklētājiem tajā bez tiem ir aizliegts atrasties.

Uz visu ārkārtējās situācijas laiku aizliegta ielu tirdzniecības organizēšana, piemēram, gadatirgu, Ziemassvētku tirdziņu un tam līdzīgu tirdzniecības pasākumu organizēšana.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietām pagarināts darba laiks – tās drīkstēs strādāt no plkst.6 līdz plkst.21. Darba laika ierobežojums gan neattieksies uz pirmās nepieciešamības preču veikaliem, kas drīkst darboties bez darba laika ierobežojumiem.

Brīvdienās un svētku dienās būs liegts sniegt tirdzniecības pakalpojumus tirdzniecības centros, kur telpu platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus un ir vismaz piecas tirdzniecības vietas, izņemot pirmās nepieciešamības prešu veikalus un pirmās nepieciešamības pakalpojumu sniegšanas vietas. Tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās atļauta būs arī tādu pakalpojuma sniegšanas vietu un tirdzniecības vietu darbība ar atsevišķu ieeju un spēju nodalīt apmeklētāju plūsmu no tirdzniecības centra koplietošanas telpām.

Tirdzniecībai noteiktās prasības neattiecas uz tirdzniecības vietām ieslodzījuma vietās.

36 komentāri