3 komentāri

No nākamā gada janvāra valsts beidzot sāks finansēt aknu transplantāciju arī pieaugušajiem. Šis ilgstoši ir bijis sāpīgs jautājums Latvijas medicīnas sistēmā.

Transplantācijām Veselības ministrija paredzējusi atvēlēt pusmiljonu gadā, ar šo naudu nodrošinot operācijas septiņiem pacientiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču Latvijas ķirurgi aknu pārstādīšanu ir veikuši tikai vienreiz pirms vairākiem gadiem, un tā nav rutīnas operācija, tādēļ ir jautājums, vai mūsu mediķi ir gatavi tik sarežģītu operāciju uzsākšanai jau pēc pāris mēnešiem?

Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātes rektors, ķirurgs Jānis Gardovskis, kurš pirms septiņiem gadiem vadīja Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo aknu transplantācijas operāciju, ķirurgi šīm operācijām esot gatavi, taču šaubas radot vidējais personāls.

Jānis Gardovskis
RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES REKTORS

Visvājākais punkts ir tieši māsu piedalīšanās un pārējie dienesti, jo aknu transplantācija nav tikai ķirurgu veikums. Tur ir jāstrādā ļoti daudziem cilvēkiem, un ne tikai operācija vien nosaka to rezultātu. Tur ir gan imunosupresija, gan pacientu sagatavošana, atlase, rindas uzturēšana, pēcoperācijas periods. Tas ir ļoti komplekss pasākums, tur tiek iesaistīti ļoti daudz cilvēku.

Tomēr Gardovskis uzskata, ka komanda jāveido un transplantācijas jāveic tepat Latvijā, nevedot pacientus uz Igauniju vai Lietuvu, lai arī kaimiņvalstīs aknu pārstādīšanas tiek veiktas jau gadiem.

Latvijā pirmās operācijas veiktu Stradiņa slimnīcā, taču uz tām tiktu piesaistīti transplantologi no Kauņas. Veselības ministre Anda Čakša gan neizslēdz iespēju, ka aknu pārstādīšanu tomēr varētu uzticēt ārvalstu klīnikām.

Rīgas Stradiņa slimnīcas ķirurgi jau sāk apzināt potenciālos pacientus, kuriem nepieciešamas jaunas aknas. Lai arī valsts nākamgad to apmaksās septiņiem slimniekiem, vajadzība pēc aknu pārstādīšanas ir krietni vairāk cilvēkiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl