No nākamā gada aknu transplantāciju apmaksās valsts; nav zināms, vai to veiks Latvijā vai ārzemēs

3 komentāri
No nākamā gada aknu transplantāciju apmaksās valsts; nav zināms, vai to veiks Latvijā vai ārzemēs
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunais korpuss. (Patrīcija Eglīte / LETA)

No nākamā gada janvāra valsts beidzot sāks finansēt aknu transplantāciju arī pieaugušajiem. Šis ilgstoši ir bijis sāpīgs jautājums Latvijas medicīnas sistēmā.

Transplantācijām Veselības ministrija paredzējusi atvēlēt pusmiljonu gadā, ar šo naudu nodrošinot operācijas septiņiem pacientiem.

Taču Latvijas ķirurgi aknu pārstādīšanu ir veikuši tikai vienreiz pirms vairākiem gadiem, un tā nav rutīnas operācija, tādēļ ir jautājums, vai mūsu mediķi ir gatavi tik sarežģītu operāciju uzsākšanai jau pēc pāris mēnešiem?

Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātes rektors, ķirurgs Jānis Gardovskis, kurš pirms septiņiem gadiem vadīja Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo aknu transplantācijas operāciju, ķirurgi šīm operācijām esot gatavi, taču šaubas radot vidējais personāls.

Jānis Gardovskis
RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES REKTORS

Visvājākais punkts ir tieši māsu piedalīšanās un pārējie dienesti, jo aknu transplantācija nav tikai ķirurgu veikums. Tur ir jāstrādā ļoti daudziem cilvēkiem, un ne tikai operācija vien nosaka to rezultātu. Tur ir gan imunosupresija, gan pacientu sagatavošana, atlase, rindas uzturēšana, pēcoperācijas periods. Tas ir ļoti komplekss pasākums, tur tiek iesaistīti ļoti daudz cilvēku.

Tomēr Gardovskis uzskata, ka komanda jāveido un transplantācijas jāveic tepat Latvijā, nevedot pacientus uz Igauniju vai Lietuvu, lai arī kaimiņvalstīs aknu pārstādīšanas tiek veiktas jau gadiem.

Latvijā pirmās operācijas veiktu Stradiņa slimnīcā, taču uz tām tiktu piesaistīti transplantologi no Kauņas. Veselības ministre Anda Čakša gan neizslēdz iespēju, ka aknu pārstādīšanu tomēr varētu uzticēt ārvalstu klīnikām.

Rīgas Stradiņa slimnīcas ķirurgi jau sāk apzināt potenciālos pacientus, kuriem nepieciešamas jaunas aknas. Lai arī valsts nākamgad to apmaksās septiņiem slimniekiem, vajadzība pēc aknu pārstādīšanas ir krietni vairāk cilvēkiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl