Komentāri

Tautas frontes muzejs ticis pie jaunām kurpēm, džempera un žaketītes, kā arī prāva pulciņa video un audio kasešu. Tā ir tikai daļa dāvanu, ko Trešās atmodas dalībnieki šodien pasniedza muzejam un reizē visiem mums pārliecībā, ka Latvijas Tautas fronte (LTF) joprojām ieņem būtisku vietu mūsu vēsturiskajā atmiņā.

Uz sirsnīgo dāvanu pasniegšanu bija sanācis tik daudz bijušo tautfrontiešu, ka visiem telpā pat nepietika vietas. Atmiņu stāsti kļuva aizvien garāki un interesantāki, pasākumam krietni iesniedzoties otrajā un pat trešajā stundā.

Vislielāko sajūsmu izpelnījās tieši apģērba gabali. LTF pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns bija atnesis džemperi, kurā Baltijas ceļa laikā stāvēja uz Latvijas – Igaunijas robežas, bet māksliniece Džemma Skulme bija gatava turpat uz vietas noaut kurpes, ar ko 1988. gadā Berlīnē piedalījās izstādes atklāšanā.

Foto

Savukārt tagadējā Saeimas ģenerālsekretāre Karina Pētersone muzejam atdeva sarkano žaketīti, kura redzama visos vēsturiskajos foto, Latvijai stājoties Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) un pat uzņemot Zviedrijas karaļpāri.

Karina Pētersone, Saeimas ģenerālsekretāre:

Šo kostīmu atradu kādas bagātas norvēģu ģimenes bēniņos, pie kuras kā nabaga studenti viesojāmies 1989. gadā. Kā labdarības žestu viņi ļāva mums izvēlēties drēbes no maisa, un es paņēmu šo žaketi. Man tas šķiet skaists stāsts – Latviju reprezentēja bēniņos atrasts kostīms. Tas ir labi kalpojis mūsu neatkarības atgūšanai!

Tādā nabadzībā un apstākļos tika būvēta neatkarīga Latvijas valsts.

Tomēr bez drēbēm muzejam tikušas arī citas svarīgas vēstures liecības, tostarp gabaliņš demontētā Ļeņina pieminekļa, gleznas, plakāti un Tautas frontes dibināšanas protokols, kā arī kaudzīte VHS kasešu. Galvenā rūpe nu būšot visus vecos ierakstus digitalizēt, kamēr vēl ir iekārtas, uz kurām tos atskaņot.

Aprit 28 gadi, kopš dibināja LTF un aizsākās Trešā atmoda, kas atnesa Latvijai neatkarību. Īvāns ir pārliecināts – stāsti un dāvanas nepieder pagātnei vien, bet veido mūsu nacionālo stāju un apziņu arī mūsdienās.

Dainis Īvāns, LTF pirmais priekšsēdētājs:

Tas viss, ko mēs izdarījām… Tas tikai pierāda, ka dažos brīvos esam spējīgi paveikt pilnīgi visu! Un šī vēsturiskā atmiņa ir ārkārtīgi svarīga, jo tā palīdz būt stipriem arī mūsdienās.

Video

Lasi vēl